Vedlejší efekty

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jedno téma, spousta úhlů pohledu a mnoho otázek. Interaktivní pořad, který ovlivňují diváci prostřednictvím telefonu, SMS, internetového chatu nebo e-mailu.

Vedlejší efektyVedlejší efektyVedlejší efektyVedlejší efekty

Moderují Vendula Krejčová a Barbora Kroužková

Vedlejší efekty finské střelby

Máte strach, že po finském školním masakru, při kterém zahynulo 10 lidí, se něco podobného stane i v Česku? Mají rodiče přehled, čím vším se jejich děti mohou inspirovat na internetu, kde mladí vrahové bez skrupulí prezentují své plány? Zavolejte do Vedlejších efektů. Už tuto neděli po 20. hodině živě na ČT24. Moderuje Vendula Krejčová.

Vedlejší efekty finské střelby

Měla by se už teď přijímat preventivní bezpečnostní opatření, aby se zabránilo školním střelbám?

celkový počet hlasů: 33

Téma 1: Lze školním střelbám bránit?

Tento týden Finsko zažilo další školní střelbu. Matti Juhani Saari vešel do budovy odborného učiliště v černém kabátě, lyžařské masce a s velkou taškou. O pár chvil později se ozvaly první výstřely z automatické pušky. Z ní střílel na své spolužáky a sám se pak pokusil o sebevraždu. Ve škole vypukl velký chaos. Policisté byli na místě do deseti minut. Sám zemřel až za několik hodin. Masakr s velmi podobným scénářem přitom Finsko zažilo před pouhými jedenácti měsíci. Ve městě Tuusula zabil 18letý student 8 lidí předtím, než spáchal sebevraždu. Také on svůj čin předtím ohlásil na internetu. Doteď přitom bylo Finsko jednou z nejbezpečnějších zemí Evropy. Teď - po přelití americké vlny školních útoků přes Atlantik - se ale začíná bát. Mají se bát i Češi?

Téma 2: Internet jako zázemí šílených střelců?

Finští vyšetřovatelé věděli, že na internetové stránce You Tube jsou záběry střelby i výhrůžky. Právě kvůli nim ho den před masakrem vyslýchali. Pak ale prohlásili, že není pro společnost nebezpečný a pustili ho. Zabijákovy klipy krátce po útoku zmizely z internetu. Budoucího vraha při cvičné střelbě natáčel jeho kamarád. Ten na svých webových stránkách za své hrdiny označuje dva americké mladíky, kteří v roce 1999 zabili 13 lidí na střední škole Columbine. Policie nechce opět tragicky chybovat. Zaměřuj se proto na vrahovi kamarády, kteří se na internetu netají obdivem k masovým vrahům. Co české děti mohou vidět na internetu, je to pro ně inspirace a má vůbec smysl internet a pubertální internetovou tvorbu omezovat? Diskutujte s námi.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • sudeťák 18. 9. 2020 02:04

  Hájek 1 : ty dvě nuly 0

  "To je manipulace a mystifikace par excellence v přímém přenosu a jsem velice rád, že pr…

 • kamila 29. 1. 2012 13:11

  kdyby nebyla nabídka ze strany prostitutek

  tak by se mohlo stát, že muži, kteří nejsou schopni si sehnat partnerku, by sexuální přetlak…

 • Irena 25. 1. 2012 21:09

  Krajná pravica- podporuje neonacizmus!

  Isteže, tí ľudia nevnímajú neonacizmus ako formu terorizmu, ktorých sato netýka... Slušnému a char…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2008 – P
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu