Vedlejší efekty

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz
Vedlejší efektyVedlejší efektyVedlejší efektyVedlejší efekty

Klesá žena s malým dítětem na sociálním žebříčku? Jaká úskalí čekají na rodičovské dovolené a po ní? Jak přijímá česká společnost mateřství? A co ženy, které se rozhodly být dobrovolně matkami „na plný úvazek“? Diskutujte s námi ve Vedlejších efektech! Aktuálním vydáním (25. března, 20:05) vás tentokrát provede Eva Hrnčířová.

Téma 1: Vyplatí se mít děti?

Jaké je postavení žen s dětmi v současné české společnosti? Euforické předvolební rozdávání pravděpodobně vystřídá škrcení štědré státní podpory. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje reformu. Dotknout se má i rodičovských příspěvků a porodného. Měly změny státní podpory rodinám v posledních letech vliv na porodnost v ČR? Jak jste na tom vy a vaše rodina? Odrazilo se narození dítěte výrazně na vašem rodinném rozpočtu? Máte strach, že dalšího potomka už finančně nezvládnete? Napište nám své zkušenosti!

Téma 2: Úskalí rodičovské dovolené

Co čeká ženu na mateřské a po ní? Znamená dítě konec kariéry? Stává se žena mateřstvím závislejší na muži? Průměrný věk prvorodiček v Česku se podle statistik za 12 let zvýšil o 4 roky. Při narození prvního potomka je Češkám v průměru víc než 26 let. Bojí se české ženy, že jim v zaměstnání ujede vlak? Podle odborníků nechce mít část českých žen a jejich partnerů děti také kvůli obavám, že je nepřivedou do solidních životních podmínek. Sociologové označují matky za nejohroženější skupinu na trhu práce. Jak se jim vrací do zaměstnání? Kritici zdráhání se mít děti tvrdí, že je třeba vrátit ženu „k plotně a k plnění tradičních rolí“. Co si o tom myslíte? Je česká společnost přátelská k rodině? Stojí firmy o matky? Liší se možnosti matek ve městech a na venkově? Chybí ve vašem okolí jesle, školky? Chcete, ale nemůžete sehnat práci na částečný úvazek? Řekněte nám svůj názor, tuto neděli ve 20:05.

Moderují Vendula Krejčová a Barbora Kroužková

Přehrát video

Diskuse diváků
 • sudeťák 18. 9. 2020 02:04

  Hájek 1 : ty dvě nuly 0

  "To je manipulace a mystifikace par excellence v přímém přenosu a jsem velice rád, že pr…

 • kamila 29. 1. 2012 13:11

  kdyby nebyla nabídka ze strany prostitutek

  tak by se mohlo stát, že muži, kteří nejsou schopni si sehnat partnerku, by sexuální přetlak…

 • Irena 25. 1. 2012 21:09

  Krajná pravica- podporuje neonacizmus!

  Isteže, tí ľudia nevnímajú neonacizmus ako formu terorizmu, ktorých sato netýka... Slušnému a char…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2007 – L  4:3
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu