Vedlejší efekty

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz
Vedlejší efektyVedlejší efektyVedlejší efektyVedlejší efekty

Češky a Češi si stále více hledají životní partnery mezi cizinci. Od roku 2002 do roku 2005 uzavřeli více než dvacet tisíc sňatků s lidmi s jiným občanstvím. Svazky, stejně jako ty čistě tuzemské, ale někdy nevydrží. Bývalí partneři pak bojují o své potomky. Jak ukázaly poslední případy, matka nakonec může přijít o kontakt s dětmi.

Dobře si rozmyslete, s kým vstoupíte do manželství a s kým budete mít děti. I tak by se daly shrnout rady českých úřadů lidem, kteří našli lásku v jiné zemi. Pokud se vztah v zahraničí rozpadne a matka nebo otec se vrátí do České republiky s dětmi bez souhlasu partnera, jde o únos. Soudy pak nemají jinou možnost než respektovat Haagskou úmluvu a vydat nezletilého potomka zpět. Rodič obviněný z únosu nemůže počítat s tím, že by mu zahraniční soudce svěřil dítě do péče. Může se proto stát, že s dětmi kvůli velké vzdálenosti na týdny i měsíce ztratí kontakt.
Posledním případem, kdy český soud vrátil dítě do ciziny, je exekuce šestileté Sáry Barao. Během emotivní scény byla dcera Češky v Praze oficiálně předána otci, který ji odvezl do Portugalska. Podobné scény děti velice špatně snáší. Stejně tak Sára údajně několik dní po příjezdu v cizině odmítala jíst, plakala a vyhrožovala sebevraždou.
Odborníci upozorňují na velmi negativní vliv, který mají soudní tahanice na samotné děti. Navíc kritizují i české soudnictví a zákony. Dívejte se v neděli 21. ledna ve 20:05 na ČT24 na pořad Vedlejší efekty. Téma rozvod s cizincem a boj o děti rozebere ze všech stran moderátor Tomáš Šponar a jeho hosté v živém interaktivním vysílání. Zapojte se i vy a pošlete sms nebo zavolejte svůj názor na tento problém. Zeptejte se na to, co vás zajímá.

Moderují Vendula Krejčová a Barbora Kroužková

Přehrát video

Diskuse diváků
 • kamila 29. 1. 2012 13:11

  kdyby nebyla nabídka ze strany prostitutek

  tak by se mohlo stát, že muži, kteří nejsou schopni si sehnat partnerku, by sexuální přetlak…

 • Irena 25. 1. 2012 21:09

  Krajná pravica- podporuje neonacizmus!

  Isteže, tí ľudia nevnímajú neonacizmus ako formu terorizmu, ktorých sato netýka... Slušnému a char…

 • lama obecná 27. 6. 2010 17:41

  A na měsíci také nepřistáli

  „Vy jste viděla na vlastní oči Usámu bin Ládina?“ „Já jsem ho neviděla.“ „Znáte někoho, kdo ho v…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2007 – L  4:3
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu