Toto pondělí pokračuje seriál předvolebních ekonomických témat problematikou důchodového systému. Do studia dorazí ekonom z Fakulty sociálních věd UK Ondřej Schneider a prezident Asociace penzijních fondů ČR a bývalý ministr financí a ministr průmyslu Jiří Rusnok.

Opoziční ODS slibuje, že průměrný důchod neklesne pod 42 procent průměrné mzdy (nyní je pod 40 procenty průměrné mzdy). Všechny důchody by měly růst o stejnou částku. Zároveň plánuje zavést kombinaci státem zaručeného důchodu a dobrovolného připojištění v důchodových fondech se státním příspěvkem.
Vládnoucí ČSSD slibuje, že zvýší důchody do roku 2010 téměř o 25 %. Zároveň plánuje přispívat na stavby bytů s nízkými náklady na bydlení a s vyhovujícími architektonickými parametry pro starší občany a slibuje také, že zkvalitní asistenční služby pro seniory.
KSČM má ve svém programu koncepci povinného, průběžně státem financovaného důchodu. Metodu tzv. důchodového připojištění považují pouze za doplňkový a dobrovolný systém, který musí být pod státní kontrolou a dohledem.
KDU-ČSL ve svém programu prohlašuje, že rodiny s dětmi budou v přínosu do důchodového systému zvýhodněny oproti bezdětným. Systém důchodů by byl doplněn o možnost převodu části stávajících odvodů (sociálního pojištění) do soukromých systémů úspor na stáří. Penze by podle lidovců měla mimo jiné nahrazovat občanovi v přiměřené míře příjem z doby, kdy byl ekonomicky aktivní
Strana zelených podporuje přechod na kombinovaný „zásluhový“ důchodový systém s garantovaným minimálním důchodem a smíšeným financováním. Důchodový systém podle zelených by měl mít tři pilíře: státem garantovaný důchod, dobrovolné penzijní fondy a penzijní připojištění se státním příspěvkem.

16. května – Daně
17. května – Co má platit stát a co lidé
18. května – Podpora rodin
19. května – Podpora firem
22. května – Důchodová reforma
23. května – Deregulace nájemného
24. května – Řešení nezaměstnanosti
25. května – Zavedení eura
26. května – Jak se změnil pohled stran na ekonomiku od minulých voleb

Stopáž26 minut
Rok výroby 2006
 4:3