Karel Polata: „V pošumavském kraji“. Hudební cyklus o významných osobnostech, které ovlivnily českou dechovou a lidovou hudbu (2006). Připravil a pořadem provází J. Pospíšil. Režie R. Tesáček

Karel POLATA se stal od první chvíle, kdy vstoupil na scénu, šumavským pojmem – legendou! Byl to muzikant Bohem nadaný, lehce svérázný člověk, se zdravotním handicapem, který utrpěl ve Škodovce v průběhu druhé světové války. Ale hlavně se proslavil jako nenapodobitelná osobnost! Dnes se budeme toulat za vesnickými muzikanty a jejich typickou muzikou nejen kolem Sušice, ale i v kraji pod Churáňovem, Popelní Horou, Javorníkem, Ždánovem… Myšlenkou zalétneme do šumavského podlesí, tzn. kolem Vacova, Zdíkova, Stachů, Nezdic na Šumavě, Strašína a zase přes slavné město zápalek Sušici až pod Svatobor a Mouřeneček, kolem studené řeky Otavy. Odtud se rekrutovaly generace muzikantů a světáků, kteří prošlapávaly své cesty za živobytím. Odcházeli z krásných malebných roubenek schoulených v šumavských stráních. Tenkrát chodili do světa s nástrojem přes rameno, se zednickou lžící a mnohdy i se stašskými dřeváky v ruksaku.

Karel POLATA se narodil ve Zdíkově 25. 11. 1914 a zemřel 29. 3. 1974 v nedožitých 59 letech v nemocnici v Horažďovicích.

Stopáž32 minut
Rok výroby 2006
 4:3
ŽánrHudba