Karel Šíp

Klikněte pro větší obrázekModerátor, bavič, scenárista a textař Karel Šíp se narodil 1. června 1945 v Praze. Po studiu na střední filmové škole v Čimelicích začal pracovat v Československé televizi jako produkční a působil tam v letech 1963 až 1973. Do povědomí televizních diváků vstoupil pořadem Hitšaráda, který úspěšně moderoval s hudebním skladatelem Jaroslavem Uhlířem, na tento pořad navázala televizní show Galasuperšou. Uváděl také pořad Klip-klap, televizní kabaret Šaráda a účinkoval v několika televizních estrádách. Následovaly pořady na soukromých televizích, poté připravoval společně s Jiřinou Bohdalovou pro Českou televizi pořad Za oponou s Jiřinou.

Klikněte pro větší obrázekV roce 1971 založil hudební skupinu Faraon, kde hrál na baskytaru, zpěvákem skupiny byl Jiří Schelinger. Je autorem zhruba dvou stovek písňových textů. Je členem fotbalového mužstva Amfora, vystupuje převážně s Josefem Aloisem Náhlovským. Jeho první manželkou byla zpěvačka Marcela Holanová, se kterou má syna Karla (1981). S druhou manželkou Ivou má syna Jana (2003).

O svých spolupracovnících

Klikněte pro větší obrázekMnohokrát jsme spolupracovali s Jiřinou Bohdalovou a vždycky se dokážeme dohodnout. Myslím si, že máme k sobě vzájemný respekt. Jiřina se netají tím, že neumí psát, a říká, že tu schopnost u Vladimíra Dvořáka vždycky velmi obdivovala – když někdo dokáže sednout a napsat vtipný dialog. V každém případě je to žijící legenda. Hrála se všemi hvězdami, které tady za čtyřicet let prošly. To samozřejmě člověk respektuje, ale nesmí ho to svazovat. Myslím, že naše partnerství herečky a autora, který občas ve svých věcech účinkuje, se dobře doplňuje. V soukromí se příliš nescházíme. Možná jednou nebo dvakrát jsem byl u ní na chalupě, když vyvářela a sešlo se nás tam asi deset a ochutnávali jsme všechny její lahůdky, které připravila. Občas se sejdeme na společné dovolené u moře. Nijak přehnaně jsme se mimo pracovní aktivity nescházeli ani s Jardou Uhlířem. Každý máme svoje mikroklima, svoje rodiny. Skončí práce, bylo to bezvadné a třeba za dva měsíce budeme zase spolu dělat něco dalšího.

O sobě

Klikněte pro větší obrázekDovedu si věci rozvrhnout tak, abych neměl žádnou honičku. Nechci se stresovat tím, že mám být tam a tam. Mám dojem, že pracovní úkoly jsem si rozvrhl tak, že takto to zvládám. Každý pořad je jiný, jeden je založený na autorském psaní, druhý na improvizaci. Mě baví obojí. Možná to pramení i z mého blíženectví, protože Blíženci jsou dvojací, u ničeho dlouho nevydrží. Když mají jedno, už chtějí to druhé. Kromě aktivit, které mám, už bych nemohl a nechtěl dělat nějaký další pořad. Baví mě psaní, teď zrovna prvně v životě píšu muzikál s Petrem Jandou. S takto rozloženými pracovními aktivitami jsem naprosto spokojen. Nejsem extrovert. Mám pocit, že už se to ode mě ani nečeká, že už se ví, že jsem navenek trošku kakabus. Ovšem není to můj záměr nebo program, ale je fakt, že nejradši jsem mezi svými, tam je mi dobře. Momentálně bych na svém životě nechtěl měnit vůbec nic. Ani bych si nepřál, aby mi bylo třeba o dvacet let míň. Došel jsem k určitému rozumovému standardu, o věcech vím víc, než když mi bylo čtyřicet. Kdyby šlo status quo zachovat, tak budu nejšťastnější člověk na zemi.

Karel Šíp: Zážitek z boxu
Jeden můj kamarád se svého času pohyboval kolem boxu a jezdíval se sportovci i na zápasy. Jednou se konala nějaká soutěž v Berouně a jelikož nebyla obsazena ta nejlehčí váha, rozhodli „bafuňáři“ že kamarád nastoupí, a jelikož soupeř nebude, tak zvítězí a oni získají tolik potřebný bod. Kamarád, který byl velmi drobný a muší váze odpovídal, si tedy nechal obléknout tričko a trenýrky a vběhl do ringu. Jenomže sám tam nebyl, už na něho čekalo šlachovité zvíře, celé lačné své kořisti. Kamarád si stoupl proti němu, okamžitě dostal ránu a padl na zem. Když se zvedl, tak se soupeře zeptal: „Ty jseš tady taky jenom jako?“ Ale na víc se už nezmohl. Přiletěla druhá rána a on se probral až v berounské nemocnici.

Knihy Karla Šípa

  • Kohout v akci: Televizní scénky, monology a jiné srandičky, vydalo nakladatelství Brána
  • Skopičiny mýho života, vydalo nakladatelství Eminent v roce 2007
  • Všechnopárty, vydalo nakladatelství Alfa v roce 2007
Zpracovala: Marie Formáčková, Foto: Rudolf Jung, Jiří červený, Pavla Černá, Zuzana Páchová.
Převzato z časopisu ČT+