Město plné násilí, lhostejnosti a netolerance spěje k lidské zkáze. Americký film (1993). Hrají: A. MacDowellová, B. Davison, J. Lemmon, J. Mooreová, M. Modine, A. Archerová, F. Ward, J. J. Leighová a další. Režie Robert Altman

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Osamělý ironik, společenský provokatér a demystifikátor za filmovou kamerou to je jeden z nejvýznamnějších světových tvůrců – scenárista, producent a režisér Robert Altman (nar. 20. 2. 1925). Je považován za důležitého zakladatele amerického nezávislého filmu a osobnost podporující mladé filmaře.

Přestože původně vystudoval matematiku, pokoušel se prosadit v rozhlase, později v rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, podílel se na natáčení mnoha krátkých snímků a pak dalších deset let pracoval v televizi jako režisér a autor seriálů. Po snímcích Delikventi a Odpočítávání se Robert Altman skutečně prosadil jako filmař až černou komedií z prostředí korejské války MASH, natočenou v roce 1969. Tímto dílem naznačil vlastní režijní styl: směs výstřednosti, nadsázky, překvapivého a ostrého pohledu na vztahy v rodině a společnosti. Po celou svou další kariéru se pokoušel bořit a ironizovat americké mýty, společenské stereotypy a schémata, stejně jako nemilosrdně kritizoval praktiky médií. Svět divokého Západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová, Buffalo Bill a Indiáni.

Satirický pohled na country music nabídl ve skvělém filmu Nashville, do prostředí módního průmyslu nacílil snímek Pret-a-porter, zatímco v Hráči dokonale zkompromitoval hollywoodskou továrnu na sny. Do společenských a rodinných vztahů míří jeho Tři ženy, Dokonalý pár, Svatba či Prostřihy. Pro své režijní plány dokáže skvěle využít zaběhnuté filmové žánry, například krimi v titulech Zloději jako my, Perníkový dědek a Cookiino štěstí. K většině svých filmů si Altman píše scénář, anebo se na něm alespoň významně podílí.

Tento tvrdohlavý a pronikavý tvůrce, kterému jeho nejlepší známí říkali „dědek bizon“, zemřel 20. 11. 2006.

Film Prostřihy natočil R. Altman v roce 1993 podle devíti povídek Raymonda Carvera. Velkolepě pojatá mozaika zachycuje dění a postavy několika rodin. Je tu zatrpklá číšnice Doreen Piggotová, její věčně opilý manžel Earl, dále například obchodníček Jerry, jehož žena přispívá do rodinného rozpočtu tím, že doma provozuje sex po telefonu. Svérázné typy jsou manželé Claire a Stuart Kaneovi či jejich „přátelé“ Dr. Ralph Wyman a jeho excentrická manželka Marian. Důležité místo v příběhu má malý Casey Finnigan, kterého na ulici srazí auto, podobně jako parta otců, která si vyjede rybařit a objeví mrtvolu dívky, či místní policajt využívající svoji profesi k seznámení a důvěrným schůzkám s hezkými ženami. Příběh připomíná „hořký koktejl“ ze života upadající civilizace, která se příliš bezstarostně, cynicky i lhostejně pohybuje pod helikoptérami práškujícími vegetaci i obyvatele smrtícími pesticidy.

Originální názevShort Cuts
Stopáž81 minut
Rok výroby 1993
 ST
ŽánrFilm