Dva zločinci na útěku s rozzuřeným ředitelem věznice v patách. Jon Voight a Eric Roberts v hlavních rolích amerického akčního filmu.
Dále hrají: R. De Mornayová, K. T. Heffner, J. P. Ryan a další. Režie Andrei Konchalovsky.

Útěk ze starého aljašského vězení s dokonalým bezpečnostním systémem je téměř nemožný. Přesto se podaří dvěma trestancům uniknout za jeho zdi. Nebezpečný, nenávistí nabitý vrah Manny a mladík Buck směřují k vytoužené svobodě vysokým sněhem, uprostřed silných mrazů. V patách mají ředitele věznice, který se chová k vězňům velmi tvrdě, tentokrát navíc touží po soukromé odplatě. Manny a Buck náhodnou naskočí na vlak jedoucí na trase Seward-Anchorage-Fairbanks. Ironií osudu z jejich lokomotivy právě vypadl strojvůdce. Z vlaku, který ujíždí vysokou rychlostí, se tak postupně stává "neovladatelná bomba". Je jenom otázkou času, jakým způsobem se vedení drah pokusí této nepohodlné hračky zbavit...

Drsné akční drama, má poněkud složitou historii vzniku. Na začátku byl námět známého japonského tvůrce Akiry Kurosawy (ten napsal scénář již v šedesátých letech, když se chystal dobýt velká hollywoodská filmová studia, ale nikdy jej nepřevedl na filmové plátno). Od něho scénář v roce 1981 převzal producent Francis Ford Coppola, teprve třetí přepracovanou verzi natočil režisér Andrei Konchalovsky. V jeho režii dostává silný příběh "o jednom útěku na svobodu" i poněkud neobvyklý existenciální rozměr. Nemalou zásluhu na působivosti má kameraman Alan Hume, který vtisknul obrazům šedivé tónování. Postavu drsného, sobecky uvažující zločince Mannyho hraje Jon Voight (Vysvobození, Návrat domů, Hlava 22, Soudce a jeho kat), jenž zde vytvořil jednu ze svých nejlepších hereckých kreací. Jeho vystrašeného spoluvězně Bucka představuje Eric Roberts (Specialista, Plavba, Cable Guy).

Režisér Andrei Konchalovsky (nar. 20. 8. 1937) pochází z umělecké rodiny, jeho mladší bratr je Nikita Michalkov. Studoval hru na housle na konzervatoři, později přešel na VGIK. Píše scénáře (mimo jiné spolupracoval s Andrejem Tarkovským na snímcích Válec a housle, Andrej Rublev) a příležitostně působí jako herec. Jako režisér zaujal filmy První učitel, Romance o zamilovaných, ale zejména rozsáhlou epopejí Sibiriáda. Jeho tvorba mu v Rusku přinášela časté problémy s cenzurou. Později v zahraničí natočil filmy Mariini milenci, Lidé z močálů, Tango & Cash, Uvnitř kruhu. Na svůj slavný trezorový snímek Příběh Asji Kljačinové, která milovala, ale neprovdala se, režisér Konchalovsky po mnoha letech znovu navázal filmem Slepička Rjaba. Později natočil drama Dům bláznů a dokument Bílé noci pošťáka Alexeje Trjapicyna.

Napište nám