Rozdělovala je barva kůže a zákony jejich národů. James Stewart v hlavní roli amerického westernu (1950). Dále hrají: J. Chandler, W. Geer, D. Pagetová a J. Silverheels. Režie Delmer Daves

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Bývalý voják Tom Jeffords náhodou zachrání život indiánskému chlapci, později se spřátelí s náčelníkem Apačů Cochisem. Ten řadu let vedl nekompromisní boj mezi Indiány a bílými osadníky. Nyní se oba od sebe navzájem učí poznávat zvyky svých národů. Tom se přitom zamiluje do indiánské dívky Sonseahray, která jeho lásku opětuje. Má rovněž hlavní zásluhu na tom, že tvrdý ale chytrý Cochise umožní americké poště nerušený průjezd jeho územím. Později se Jeffords vrací do indiánské vesnice, aby vyřídil vzkaz generála Howarda, že prezident Grant hodlá s Apači uzavřít mírovou dohodu.

Film natočil režisér Delmer Daves (Jubal, Kovboj, Poslední vůz), jenž se pokusil rozbít legendu o hrdinných bílých pionýrech a divokých krutých Indiánech. V jeho westernu jsou tak Indiáni poprvé zobrazeni sympatičtěji, než tomu bývalo zvykem. Byl nominován na tři Oscary a vyhrál Zlatý glóbus za nejlepší film podporující porozumění mezi národy.

Úlohu Toma Jeffordse ztvárnil James Stewart (20. 5. 1908 – 2. 6. 1997), který patřil téměř půlstoletí mezi největší hollywoodské hvězdy a ztělesnil řadu nezapomenutelných postav. Takovou byl idealistický hrdina v Caprově snímku Pan Smith přichází, užvaněný reportér v komedii Příběh z Filadelfie, nešťastný obchodník ve vánočním snímku Život je krásný a slavný swingový kapelník z životopisného snímku Příběh Glenna Millera. Významná zůstává i jeho spolupráce s klasikem amerického filmu Johnem Fordem na westernech Dva jeli spolu, Muž, který zastřelil Liberty Valance, Podzim Cheyennů, nebo s mistrem hrůzy Alfredem Hitchcockem (Provaz, Okno do dvora, Muž, jenž věděl příliš mnoho, Vertigo).

Originální názevBroken Arrow
Stopáž89 minut
Rok výroby 1950
 ST 4:3