Cesta osamělého muže proti proudu a proti času. Argentinský film, oceněný na 40. MFF Karlovy Vary Cenou České televize Nezávislá kamera (2004). V hlavní roli Argentino Vargas. Režie Lisandro Alonso.
Ve španělském znění s titulky

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Vargas, čtyřiapadesátiletý muž, opouští po letech vězení. Film sleduje s minimem dialogů, s důrazem na obraz a atmosféru, jeho cestu domů. Argentinským venkovem se dostává k řece a v loďce proti proudu vyplouvá tam, kde – snad – žije jeho dcera, a kde se – pravděpodobně – kdysi odehrála v džungli tragédie, kvůli které ztratil tolik let svobody. Pomalý tok řeky koresponduje s pomalým tempem vyprávění, s dlouhými klidnými záběry. Stejně jako však má řeka a okolní džungle svá tajemství, kontrastuje klidné, samozřejmé chování Vargase s tajemnem, které ho obklopuje, s šerem, které zakrývá jak minulost a jeho provinění, tak budoucnost a cíl jeho putování.

Film Mrtví je teprve druhým dílem mladého argentinského režiséra Lisandra Alonsa (1975). Stejně jako v případě prvního snímku (La Libertad, 2001) je také autorem scénáře. I tentokrát byla originalita a jednoduchost jeho filmového rukopisu oceněna na několika festivalech, včetně Ceny České televize Nezávislá kamera na 40. MFF Karlovy Vary.

Originální názevMuertos, Los
Stopáž78 minut
Rok výroby 2004
 T 4:3
ŽánrFilm