Nesmrtelná Gogolova hra o falešné návštěvě „shora“ jako tragikomedie s velkou dávkou mystiky v provedení Dejvického divadla v Praze.

Česká televize má ve svém archivu řadu záznamů pozoruhodných divadelních inscenací Gogolovy nesmrtelné komedie, počínaje slavným představením z roku 1971 z Činoherního klubu s P. Landovským coby hejtmanem a J. Kodetem jako Chlestakovem. Téma korupce, tupohlavosti úředníků, lehkého života podvodníků i úplatkářů, pochlebování i farizejství ze společnosti nevymizí, a tak je komedie Revizor v každé době aktuální.

Dejvické divadlo svou inscenaci připravilo koncem devadesátých let, v době, kdy se na pražské divadelní scéně teprve etablovalo a bylo známé spíše odborníkům a fandům, než široké veřejnosti. Dnes ovšem málokterý divák nezná herecké osobnosti jako jsou Ivan Trojan (hejtman), Martin Myšička (Chlestakov), Klára Melíšková (hejtmanova žena)... Tvůrci si pozvali k režii ruského režiséra S. Fedotova a jeho umělecké vidění vybavilo inscenaci výraznou groteskní stylizací, důrazem na expresivní herectví i typickým ruským koloritem.

Dejvické divadlo bylo založeno v roce 1992 a základ nynějšího souboru tvořili čerství absolventi DAMU. Takzvaná druhá éra divadla nastala s příchodem režiséra a uměleckého šéfa Miroslava Krobota a z ní pochází i náš záznam.

Vznikl soubor, jehož profesionalitu a hereckou originalitu prověřil čas, divadelní scéna, která v letošním roce slaví čtvrtstoletí od svého vzniku.

Napište nám