Zaostalost a závist plodí zlo. Isabelle Huppertová a Sandrine Bonnaireová v hlavních rolích psychologického thrilleru. Francie/Německo.
Dále hrají: J. Bissetová, J. -P. Cassel, V. Ledoyenová a další. Režie Claude Chabrol Ve francouzském znění s titulky.

Jeden z nejlepších filmů Clauda Chabrola z posledních let. Psychologicky a především filmově velmi dobře vystavěný příběh s vynikajícími hereckými výkony.

Slavnost je paralelou světa, ve kterém mentální a sociální zaostalost, závist a primitivní arogance plodí zlo, které dokáže dohnat jeho nositele až k těm nejhrůznějším činům.

Rodina ze střední buržoazní vrstvy najde na inzerát dívku, která se má starat o jejich dům a domácnost. Zprvu se zdá, že Sophie je učiněný poklad. Skvěle vaří, uklízí a pečlivě plní veškeré příkazy paní domu, pokud… nejsou napsané. Sophie má totiž těžkou dysleksii a neumí číst ani psát. Svůj handicap se snaží za každou cenu skrývat, což jí přináší mnohá psychická traumata. Doslova se na ni nalepí Jeanne, žena z pošty, která ráda odhaluje lidská tajemství a svou průměrnost si vynahrazuje drzostí a arogancí. Obě dívky se spřátelí a vzájemně přiživují svou nenávist k bohatým Sophiiným zaměstnavatelům, k jejich vzdělání, určité nadřazenosti a kultivovanosti.

Chabrol zkušeně a s citem vedl vynikající představitelky obou hlavních rolí Isabelle Huppertovou (César za nejlepší herecký výkon) a Sandrine Bonnaireovou a svůj psychothriller Slavnost natočil jako dokonalý herecký koncert s jemně odstínovanou psychologickou drobnokresbou. Na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách v roce 1995 získaly obě herečky Volpiho pohár.

Dále hrají: J. Bissetová, J. -P. Cassel, V. Ledoyenová a další. Režie Claude Chabrol

Ve francouzském znění s titulky.

Napište nám