Blbost někdy může být ničivější než atomová bomba. Bláznivá komedie s Jimem Carreyem a Jeffem Danielsem v hlavních rolích. Americký film.
Dále hrají: L. Hollyová, M. Starr, K. Duffyová, Ch. Rocket, T. Garrová. Režie: Peter Farrelly.

Americký komik Jim Carrey (nar. 1962) se po několika epizodních filmových úlohách prosadil titulní postavou ve filmu Ace Ventura: zvířecí detektiv (1993), který se stal nečekaným diváckým hitem. Následovala ještě úspěšnější Maska (1994) a potom Blbý a blbější (1994), které ho rázem zařadily mezi nejlépe placené hollywoodské herce. Dokázal skvěle využít svých mimořádných mimických a pohybových vloh v komediích, jež sice nepřekypují inteligencí ale naopak obhroublým fyzickým humorem, nicméně nejeden filmový kritik se v závěru své negativní recenze přiznal k několika neovladatelným záchvatům smíchu, které ho při sledování těchto pokleslých snímků přepadly. A diváci, kteří filmové recenze buď nečtou anebo ignorují, se skvěle bavili. Carrey si je dobře vědom určitých omezení svého hereckého rejstříku a cítí potřebu je posunovat. V této souvislosti je třeba připomenout jeho pozoruhodnou hereckou kreaci ve filmu Truman Show (1997), v němž vytvořil titulní postavu naivního mladého muže, který zjišťuje, že celý jeho život je předmětem televizní manipulace. Jeho výkon byl mj. vyznamenán Zlatým glóbem. Ještě více v tomto směru napoví postava kontroverzního komika Andyho Kaufmana, kterou ztělesnil v nedávno dokončeném životopisném snímku Miloše Formana Člověk na Měsíci (1999).

Bláznivá road-movie Blbý a blbější je buranskou komedií, typickou pro počátky jeho hvězdné kariéry. Příběh dvou nerozlučných přátel, které jejich vlastní pitomost připraví o zaměstnání a zavede je na dobrodružnou cestu napříč Amerikou, pochází z pera bratrské dvojice Bobbyho (nar. 1958) a Petera (nar. 1957) Farrellyových, kteří si předtím brousili humor jako spoluautoři známého televizního seriálu Seinfeld. Jejich styl direktivního, zábran neznajícího humoru prozatím vyvrcholil divácky nesmírně úspěšnou komedií Něco na té Mary je (1998).

Prostinký děj Blbého a blbějšího (nikde ve filmu není řečeno, který je který) je naplněn množstvím gagů, vyplývajících z omezeného IQ jeho hrdinů i z nečekaných (a mnohdy nepřiměřených) reakcí jejich nešťastného okolí. O jejich dobrém vkusu a o zdravé míře komické nadsázky můžeme často pochybovat, ale návalům smíchu se stejně neubráníme. Největším překvapením filmu je asi to, že rovnocenným partnerem excentrickému herectví Jima Carreyho je výkon Jeffa Danielse, který je hlavně oceňovaným divadelním hercem (Cena Obie za titulní roli v dramatizaci Trumbova románu Johnny si vzal pušku) a jehož předchozí komediální úlohy měly do buranské nespoutanosti hodně daleko (např. Purpurová růže z Káhiry, Něco divokého). Díky úspěchu filmu v kinech vznikl o rok později stejnojmenný animovaný seriál, který je známý i u nás.

Napište nám