Nastane opravdu konec světa nebo to byla jen fáma? Kanadský film.
Hrají: D. McKellar, S. Ohová, C. K. Rennie, S. Polleyová, D. Cronenberg a další. Scénář a režie: Don McKellar.

2000 očima...

Přibližně před šesti lety se ve Francii zrodil nápad oslavit nadcházející třetí milénium filmovým projektem. A nezůstalo jen u nápadu. Z deseti filmů, které byly natočeny mladými režiséry z celého světa jako odpověď na tuto výzvu, jsme pro vás nakonec vybrali šest nejzdařilejších. Zadání bylo pro všechny stejné - vymyslet a natočit příběh, který se odehrává oné magické noci na Silvestra roku 1999. Všechny snímky vznikaly samozřejmě před tímto datem a Česká televize cyklus poprvé uvedla koncem roku 1999. Tehdy šlo o vizi budoucnosti. Dnes, kdy celý cyklus pro vás opakujeme, se můžete podívat, jak si oněch šest mladých režisérů tuto budoucnost představovalo. Postupně uvidíme snímky - kanadský /rež. Don McKellar/, španělský /rež. Miguel Albaladejo/, belgický /rež. Alain Berliner/, americký /rež. Hal Hartley/, brazilský /rež. Walter Salles a Daniela Thomasová/, a francouzský /Laurent Cantet/.

Poslední noc

Kanadský příspěvek k projektu "2000 očima..." je výrazně autorským snímkem. Režisér Don McKellar, významná osobnost kanadského filmu, jej nejen napsal a natočil, ale sám hraje jednu z hlavních rolí. Jeho osobní vize posledního dne roku 1999 není nijak optimistická. Lidé zpanikaření zprávami o konci světa, který má nastat úderem půlnoci, jako by předem ztratili to, co ještě vlastně neztratili. Den je pěkný, slunce jasně září. Obchody jsou však vyrabované a opuštěné, doprava nejezdí, v restauracích se prohání průvan. A mezi tím vším se pohybují různé postavy jakoby odnikud nikam. Skupinky anarchistů, ve finální euforii ničící vše, co jim přijde pod ruku, ale taky několik normálních, klidných lidí, kteří se snaží žít tento den jako každý jiný. Moc se to ale nedaří. Myšlenka na půlnoc se vkrádá do všech myslí bez rozdílu...

Režisérův vytříbený smysl pro černý humor, ale zároveň i schopnost sugestivního vyjádření iracionálního pocitu z konce tisíciletí, činí z tohoto snímku jeden z nejpropracovanějších a nejpůsobivějších příspěvků projektu.

Napište nám