Šumná města

Šumný Moravský kras

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

V dalším díle oblíbeného diváckého cyklu se svérázný průvodce a básnící architekt David Vávra vydá po zákrutách tajemné podzemní říčky Punkvy, aby se za chvíli z propasti Macocha vyřítil na terénním motocyklu (2008). Režie R. Lipus

„Zatím, co já budu hledat
architektonickou krásu
v zákoutích Moravského krasu,
vás provede v podzemí v bezpečí
znalec a odborník největší.
Tady již čeká, je to on.
Profesor Karel Absolon.”

Navštívíme velkou a malou vilu Low-Beerů

Historie rodu Löw-Beerů na Moravě se začala psát v 17. století. O dvě století později, roku 1839, postavil ve Svitávce Moses Löw-Beer první přádelnu vlny, kterou posléze následovaly další továrny. Počátkem 20. století, když vliv a bohatství rodiny rostlo, si Moses nechal navrhnout a postavit honosné sídlo. Jméno autora návrhu se do dnešních dnů bohužel nedochovalo. Víme však, že dal stavbě téměř až zámecký charakter se znaky secese, baroka a klasicismu. Takzvanou Velkou vilu pak v roce 1906 doplnila Malá vila. V areálu bohatém na objekty nechyběly skleník, včelín a garáže, ke sportovnímu užití sloužily tenisové kurty, kuželna a koupaliště. Obyvateli starší a větší vily byli Benno Löw-Beer, jeho manželka Hansi a tři děti. K nim se později přidal Fritz Löw-Beer s rodinou. A právě Fritz dal podobu okrasné zahradě, kterou dle svého zalíbení ve východoasijském umění nechal vysázet sakurami a magnóliemi. K odpočinku sloužil japonský altánek.

Setkáme se s Karolinou Meineke…

Karolina MeinekeHannoverská šlechtična a první manželka anglického krále Viléma IV. pochází z rodiny generála Johanna von Linsingem. Se synem anglického krále Jiřího III., Vilémem, se seznámila v roce 1790, o rok později se pak stala jeho ženou. Nutno dodat, že obřad byl tajný – Vilémova rodina neměla Karolinu příliš v lásce, což nakonec vedlo, dva roky po sňatku, k rozvodu Karoliny a Viléma. Druhým manželem Karoliny se stal Adolf Meineke, s kterým se vydala do moravského Blanska, kde Adolf působil jako vrchní místní důlní rady. Žili spolu na blanenském zámku, kde Karolina sepsala literárně zdařilé básnické dopisy, popisující její životní osudy. Po své smrti roku 1815 byla Karolina Meineke pochována na blanenském hřbitově u kostela sv. Martina.

…a s Josefem Braunerem

Josef BraunerMoravský rodák, konstruktér Josef Brauner, stál roku 1900 u zrodu motoru vozu Mercedes 35HP. I přesto, že Braunerovo jméno je uvedeno ve všech zasedacích protokolech, jsou jeho činy pro značku Mercedes často opomíjeny. Josef Brauner se narodil den před Štědrým dnem roku 1863 v Letovicích. V devatenácti se přesunul do Brna, tehdejšího zemského hlavního města, kde nakonec vystudoval průmyslovou školu. Záhy se rozhodl odejít do Německa, kam ho jako inženýra táhl automobilový průmysl, v té době na vzestupu. V počátku své odvážné pouti vystřídal řadu zaměstnavatelů, zlom nastal 1. července 1895, kdy Braunera přijali v Daimler–Motoren–Gesseschaft. Tam konstruoval motory 12 let, aby po odchodu svého přítele Wilhelma Maybacha přešel do Bergmann–Elektrizitats–Šerme AG. Poslední roky svého života prožil v rodinném kruhu v Berlíně.

A projedeme si na tato místa

Přehrát celý tento díl

Diskuse diváků
 • Lidka Malá 28. 2. 2017 13:07

  Tenhle pán je genius

  tak jak tento člověk dokáže zřejmě cokoliv zkritizovat, chtěla bych vidět o co se zasloužil …

 • Karel Matějček 5. 12. 2015 03:46

  Profesionál?

  Pan Vávra by měl mít úctu ke svým posluchačům a zajít k logopedovi. Pokud chce vyjadřovat prostřednictvím t…

 • Ondra 6. 2. 2014 16:07

  Proč

  Proč tu není videoarchiv?

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 23 minut – Rok výroby: 2008 – ST  4:3
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje