Každý má svůj kříž. Proč se o bolest nemůžeme rozdělit? Britský film, ověnčený řadou mezinárodních cen.
Hrají: B. Blethynová, M. Jean-Baptisteová, P. Loganová, T. Spall a další. Scénář a režie Mike Leigh

Mladá černoška Hortensie, která se po smrti svých adoptivních rodičů rozhodla vypátrat svou pravou matku a otce, netušila, jaké překvapení na ni čeká. I pro Cynthii Purleyovou, žijící v řadovém domku v dělnické čtvrti se svou další nemanželskou dcerou Roxanne, je seznámení s prvním dítětem, jež po porodu ani neviděla, šokem. Přesto mezi oběma postupně vznikne hezký intimní vztah. Ještě je však čeká společné rodinné setkání, které může – po prvním šoku – přinést pro všechny zúčastněné očištění od tajností a lží, jimiž téměř každý z hrdinů přehlušoval svou bolest či psychické trauma…

Snímek britského režiséra Mikea Leigha, který se tak jako téměř nikdo z jeho generace dokáže podívat na život a běžné problémy těch úplně nejobyčejnějších lidí. K jeho stylu neodmyslitelně patří i cit pro prostředí a zvláštní, nenápadný humor. Vypovídá o nedostatcích ve vzájemné komunikaci člověka s člověkem, o neporozumění, jež často zbytečně způsobuje těžkosti ve vztahu i mezi nejbližšími lidmi, především v rodině.

Celá Leighova tvorba je ověnčena řadou britských i mezinárodních cen, což plně platí i o Tajnostech a lžích. Z těch nejvýznamnějších: 5 nominací na Oscara, Brenda Blethynová (za roli Cynthie) získala Zlatý Glóbus a Cenu pro nejlepší herečku v Cannes, Mike Leigh získal v Cannes hlavní cenu – Zlatou palmu.

Hrají: B. Blethynová, M. Jean-Baptisteová, P. Loganová, T. Spall a další. Scénář a režie Mike Leigh

Napište nám