Steve Carella a jeho kolegové na stopě nebezpečného násilníka. Americký film.
Hrají: D. Midkiff, E. Eleniaková, P. Johansson, P. Ben Victor, R. Kuhlman, M. Gomes, A. Ferrellová, M. Gross. Režie: Doug Barr.

Americký spisovatel Evan Hunter (vl. jm. Salvatore Lombino, nar. 1926 v New Yorku) napsal okolo dvaceti románů, z nichž nejznámější je patrně Džungle před tabulí (zfilmovaná v r. 1955), a pracoval i jako filmový scenárista (např. u Hitchcockových Ptáků - 1963). Konzumentům kriminální literatury jeho jméno moc neřekne, zato když se řekne Ed McBain, každý příznivec dobré detektivky si vybaví fiktivní americké velkoměsto Isola (připomínající New York) a policisty z jeho 87. revíru, neúnavně řešící zapeklité kriminální případy. Pod tímto pseudonymem totiž Hunter napsal téměř padesát románů o 87. revíru a také dalších dvacet knih obdobného žánru, jejichž hrdinou je soukromý detektiv Matthew Hope. McBainovy detektivky byly už od konce 50. let předmětem zájmu filmařů a několikrát byly jejich adaptace dokonce přeneseny do naprosto odlišného prostředí - do japonského velkoměsta (Nebe a peklo - 1963, r. Akira Kurosawa) a také na francouzskou Riviéru (Bez motivu - 1971, r. Philippe Labro). Na rozdíl od předchozího filmu (Sníh) není Vlna veder adaptací McBainova románu. Scenárista Larry Cohen napsal původní příběh, do něhož pouze zasadil McBainovy postavy. Detektivové Carella a Meyer v něm pátrají po nebezpečném násilníkovi, který se soustřeďuje na napadání úspěšných žen. Důležitou ale nezáviděníhodnou roli návnady hraje jejich kolegyně Eileen Burkeová.

Detektiva Steva Carellu ztělesnil převážně televizní herec Dale Midkiff (nar. 1959), který se prosadil úlohou rokenrolového idolu v televizním snímku Elvis a já (1988), natočeného podle biografické knihy Priscilly Presleyové, a jehož nejznámější rolí je postava policisty z 22. století Darrena Lamberta ve vědecko-fantastickém krimiseriálu Time Trax (1993-95).

Jeho partnera, holohlavého Meyera Meyera, kterého v předchozím snímku Sníh představoval Joe Pantoliano, tady hraje Paul Ben Victor, známý např. z filmů Pravdivá romance, Maximální riziko, Policajt ze San Francisca, Žaloba a Válka gangů.

Postavu Eileen Burkeové vytvořila Erika Eleniaková (nar. 1969), která před kamerou debutovala menší úlohou ve Spielbergově E.T. - Mimozemšťanovi (1982) a která je u nás známá především jako Shauni McClainová z prvních dvou řad populárního seriálu Pobřežní hlídka (1989-91) a z úspěšného akčního filmu Přepadení v Pacifiku (1992), v němž byla partnerkou Stevena Seagala. (V zájmu úplnosti nutno dodat, že postava Burkeové se objevuje už ve snímku Sníh, ale tam ji vytváří jiná herečka - Andrea Parkerová, známá u nás např. ze seriálu Chameleon).

Napište nám