Tak dlouho spřádala plány na milostná dobrodružství těm druhým, až se do nich sama zapletla. Mladá dívka ve víru románků venkovské šlechty.
Režie a scénář: Douglas McGrath. Hrají: Gwyneth Paltrow, Toni Collette, Greta Scacchi,Jeremy Northam a další.
Emma

Byla bohatá, chytrá, půvabná a překypovala laskavostí k celému světu. Po sňatku své moudré vychovatelky se však ocitla bez dozoru dospělé autority, neboť její matka již dávno zemřela a otec nedokázal rozmarům své dcery vzdorovat. A tak zcela povolila své touze přemoudřele manipulovat svým okolím, neboť si byla jista tím, že jen ona sama dokáže správně odhadnout, kdo se ke komu hodí a kdo si koho naopak vůbec vzít nemůže. A přitom si jaksi neuvědomovala, že i ona sama by se mohla pro leckterého muže stát objektem touhy, tou jedinou vyvolenou... Taková byla Emma, hrdinka stejnojmenného románu Jane Austenové (1775– 1817), autorky, která položila základy britského literárního realismu. (Z jejích dalších děl připomeňme např. jen Rozum a cit (filmovou "oscarovou" podobu ČT uvedla) či Pýchu a předsudek.) Košatý děj románu byl pochopitelně zredukován a zpřehledněn, v centru pozornosti zůstává líčení idylického života anglické venkovské šlechty.

Hvězdná sláva Gwyneth Paltrowové stoupá s každým dalším jejím filmem. Za všechny jmenujme např. jen tituly Srdcová sedma, Zamilovaný Shakespeare, Talentovaný pan Ripley. Emminu vychovatelku paní Westonovou hraje Greta Scacchiová, kterou známe např. z filmu Polibek hada (ČT uvedla) či z česko-britského filmu Panství.

Film Emma získal Oscara za hudbu, nominován byl ještě za kostýmy.

Napište nám