Kuřáci sobě. Tragikomický pohled do životů několika stálých zákazníků jedné nárožní trafiky v centru Brooklynu. Americká koprodukční komedie.

Stejně jako tabákovým dým se děj povídkového filmu jemně rozplývá a vrtne se, kam se mu zamane. V centru dění stojí malá brooklynská trafika s nabručeným, avšak celkem dobráckým Auggiem (Harvey Keitel) za pultem. Do obchůdku chodí skoro všichni sousedé z blízkého okolí, ať už pro noviny, žvýkačky nebo kvalitní doutníky – kuřáci však platí za štamgasty. Jedním z Auggieho nejbližších přátel je spisovatel Paul (William Hurt), který si do krámku chodí pro doutníky několikrát do měsíce. Při jedné takového obchůzce Paula málem srazí auto, zpátky na chodník ho naštěstí stihne strhnout Rashid (Harold Perrineau, Jr.). Paul se s mladíkem žijícím na ulici spřátelí a chtě nechtě se zamotá do jeho nevyřízených účtů s pouličním gangem i do vztahu s jeho odcizeným otcem (Forest Whitaker). A aby toho nebylo málo, na prahu trafiky se po letech objeví Auggieho dávná láska Ruby (Stockard Channingová) a zoufale potřebuje pomoc s nalezením dcery.

Kultovní hořkosladkou komedii o osudech pětice rodilých brooklyňanů vytvořili v roce 1994 nezávislý americký režisér čínského původu Wayne Wang ve spolupráci s renomovaným newyorským spisovatelem Paulem Austerem. Během natáčení Austerových povídek se pak ještě s posvěcením producenta rozhodla autorská dvojice souběžně natočit pokračování Vztek (1995), které stojí na volně nahozených scénách a herecké improvizaci. Pro Wanga šlo v té době o výraznou změnu stylu, všechny jeho předešlé snímky včetně nejznámějšího Klubu šťastných žen (1993) totiž vyprávěly především o životě čínské komunity ve Spojených státech. Film po svém uvedení a nadšeném přijetí získal Zvláštní cenu poroty na MFF v Berlíně, Independent Spirit Award za nejlepší debutový scénář a řadu dalších festivalových ocenění.

Napište nám