Letuška Jackie si přivydělává pašováním peněz, dokud ji policie nepřetáhne na svou stranu. Klasická tarantinovka ve stylu béčkové kriminálky.
Režie: Quentin Tarantino. Scénář: Quentin Tarantino, Elmore Leonard. Hrají: Pam Grier, Samuel L. Jackson, Robert Forster, Bridget Fonda a další.
Jackie Brownová

Po mimořádném úspěchu snímku Pulp Fiction – historky z podsvětí (1994; mj. Zlatá palma na MFF v Cannes a Oscar za scénář) bylo další dílo amerického režiséra Quentina Tarantina očekáváno s nevšedním zájmem.

Po tříleté odmlce natočil kultovní tvůrce další kriminální příběh Jackie Brownová, vycházející z románu Rumový punč plodného amerického romanopisce Elmora Leonarda, jehož knihy jsou častým námětem filmařů – u nás známe např. westerny Hombre (1966), Valdez se vrací (1971) či kriminální snímky Chyťte ho! (1995) a Zakázané ovoce (1998).

Příběh titulní hrdinky, černé letušky podřadné letecké společnosti (v Leonardově předloze je to však běloška jménem Jackie Burkeová), která pašuje z Mexika peníze pro samolibého obchodníka se zbraněmi Ordella (Samuel L. Jackson) a v zájmu vlastní bezpečnosti musí rozehrát komplikovanou partii podrazů, byl pro Tarantinovy příznivce určitým překvapením.

Vznikl znovu černý kriminální snímek, vyšperkovaný černohumornými scénami, ale už bez šokujících naturalismů.

Tarantino, podle vlastních slov, záměrně přizpůsobil svůj styl pojetí autora (který byl výkonným producentem filmu) a víc se věnoval pečlivé charakterizaci postav, přesně typově obsazených málo i více známými představiteli.

Ústřední roli napsal pro někdejší černou filmovou hvězdu Pam Grierovou, která se proslavila v sedmdesátých letech v několika tzv. blaxploitation pictures (důsledně žánrových snímcích s černými herci), zejména jako titulní představitelka sexy mstitelky v jednom z nejúspěšnějších děl této série Foxy Brownová (odtud také změna příjmení hlavní postavy oproti předloze).

Hlavního záporáka Ordella ztělesnil Samuel L. Jackson, který s Tarantinem spolupracoval už na Pulp Fiction.

Postavu osamělého ručitele soudních kaucí Maxe Cherryho vytvořil Robert Forster (známý např. jako televizní reportér ve Wexlerově klasickém filmu Medium Cool).

Všichni tři za své kreace získali ocenění – Grierová nominaci na Zlatý glóbus, Jackson mj. Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně a Forster dokonce oscarovou nominaci.

Další známí herci vystupují ve vedlejších rolích – Bridget Fondová (gangsterská milenka Melanie), Robert De Niro (propuštěný trestanec Gara) či Michael Keaton (policista Ray Nicolette).

Napište nám