Televizní inscenace opery G. Pucciniho na libreto G. Giacosy a L. Illicy podle románu H. Murgery (1959). Zpívají a hrají: M. Tauberová/ Y. Pešková, I. Žídek, S. Součková/ J. Pechová, J. Joran, J. Soumar, R. Jedlička, V. Bednář, K. Kalaš, H. Thein, K. Berman a A. Votava. Symfonický orchestr Československého rozhlasu v Praze diriguje F. Dyk. Kamera J. Novotný. Režie V. Kašlík. (K zítřejšímu 150. výročí narození skladatele 22.12.1858.)

LA BOHÉME – BOHÉMA!

Pro někoho jeden z vrcholu světové operní tvorby – ale prý též „přeslazený hudební kýč“! Velmi názorný příklad, jak ošemetná je otázka uměleckého kýče! Pokud ovšem něco strhává posluchače celého světa více než sto let (Bohéma měla premiéru v r. 1896 v italském Turině), ať je to třeba i kýč…! Giacomo Puccini (1858–1924) si jako předlohu vybral román Henri Murgera „Život bohémy“ a libreto napsali Giuseppe Giacosa a Luigi Illica. Román Puccinimu připomínal jeho mládí, kdy jako synek z chudých poměrů při studiu na konzervatoři v Miláně též často neměl co do úst a v mrazivých dnech se topilo vytrahnými notovými listy vlastních skladatelských pokusů… A přesně tak vypadá i úvod slavné opery. Do neutěšeného studeného nájemního pokoje básníka Rudolfa vstupuje ONA – Mimi! Chce si půjčit zápalky a zapálí se LÁSKA „až za hrob“. Jenže Mimi je těžce nemocná a potřebovala by hodně peněz na léčbu. To ji ovšem básník Rudolf zajistit nemůže, a tak raději Mimi opouští, aby získala „volnost“ pro bohaté milence, kteří by jí doktora zaplatili… Rudolf a Mimi se milují láskou, která pardonuje i „nevěru“, zachrání-li se život. Ale život se ani tak nezachrání, Mimi chřadne, až vyhledá svého básníka Rudolfa, aby mu umřela v náručí… Závěrečné Rudolfovo vzlyknutí „Mimi!“ nad mrtvou dívkou se stalo proslulým.

Nabízená televizní inscenace z r. 1959 pochopitelně nese stopy své doby – jde o jeden z prvních operních televizních záznamů vůbec. Takže vedle operního příběhu a hudby se nabízí i určitý vhled do minulosti opery na televizní obrazovce – se svými klady i zápory.

Napište nám