Balkán, místo neutuchající bolesti a sváru. Harvey Keitel jako řecký režisér, který se po letech vrací domů. Drama natočené v koprodukci Francie, Řecka a Itálie, oceněné Velkou cenou poroty na festivalu v Cannes.
Dále hrají: M. Morgensternová, E. Josephson, T. Vengos a další. Scénář a režie: Theo Angelopoulos.

Balkánský konflikt očima řeckého režiséra, který se po 25 letech strávených ve Spojených státech vrací domů. Angelopoulos vychází z vlastních zkušeností a zážitků, četnými flashbacky se vrací do minulosti, do svého dětství. Režisérova cesta ve filmu je cestou Odyssea, který prožívá bolestnou současnost, stejně jako historickou minulost.

Režisér, ve filmu nazývaný prostě A, se vrací do Řecka, aby se zde zúčastnil projekce svého nejnovějšího filmu, který je však tak kontroverzní, že dokonce vyvolává náboženské protesty. Ve skutečnosti však pátrá po třech cívkách nevyvolaného filmu bratří Manakisových, kteří na svém filmu zachytili prostý život rolníků, zhruba kolem roku 1900. Jedná se zřejmě o vůbec první filmový pokus průkopníků kinematografie na Balkáně. Režisérova cesta vede přes Řecko, Albánii, Bělehrad až do Sarajeva, obsazeného města, kde vrcholí jeho tragické putování.

Film získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes v roce 1995 Velkou cenu poroty.

Napište nám