Pocta pro rockového velikána, který zemřel 27. října. Britský dokument

Kanadský portrétní dokument z roku 1998 uvádí profil rockového písničkáře Lou Reeda, který temné stránky života ukazoval jasněji než ostatní. Rock’n’roll vyznával jako hudbu bez hranic.

Ve věku jednasedmdesáti let 27. října 2013 zemřel americký rockový hudebník Lou Reed, který byl zakládajícím členem skupiny The Velvet Underground. Světoznámý zpěvák, kytarista a skladatel v květnu podstoupil transplantaci jater. Kvůli zákroku musel Reed zrušit několik koncertů a následné komplikace byly i důvodem jeho smrti.

Už po květnové operaci jeho manželka Laurie Andersonová připustila, že její muž byl na pokraji smrti. „Myslím, že se z toho úplně nezotaví, ale určitě se během několika měsíců vrátí ke svým činnostem,“ řekla tehdy. Reed v minulosti otevřeně hovořil o svých problémech s drogami a alkoholem.

Zpívající kytarista, skladatel Lou Reed (nar. 1942), spolu s Davidem Bowiem a Marcem Bolanem nejvýznamnější osobnost rocku 70. let, duchovní inspirátor nástupu punku a nové vlny. Po rozpadu Velvet Underground pracoval v účetní firmě svého otce, ale hudby se nikdy nevzdal. Proslavil se albem Transformer (RCA, 1972) s hitem Walk on the Wild Side, v jejím textu zašifroval osudy postav ze společenství Andyho Earhola Factory. Tematické album Berlin propojilo temnou dějovou osnovu s neobvykle subtilním zvukem a jemně odstíněným zpěvem. K nejlepším příkladům Reedovy sólové tvorby patří energické a naléhavé písničky, psané s nadhledem a nepopiratelnou znalostí řemesla a stejným způsobem nahrané. K intuitivní metodě Velvet Underground má takový přístup daleko, ale pokud jde o ironii a mrazivost, pak Lou Reed svůj styl nezapře. Suzanne Vega o něm řekla: „Když si na něho vzpomenu, vybaví se mě tón jeho hlasu. Způsob, jakým zpívá, zní povědomě. Je přítel, který mi něco vypráví.“

Napište nám