Společnost je vypudila ze svého středu, proto si kolem sebe vytvořili absolutní prázdno. Francouzský film oceněný řadou cen na festivalech v Locarnu a Montrealu.
Hrají: R. Duris, R. Hartnerová, I. Serban, O. Balan, D. Astileanu a další. Scénář a režie Tony Gatlif.

Rómský film

Druhým filmem z tzv. Rómské trilogie, který Česká televize uvádí v rámci svého Filmového klubu na druhém programu, je nový francouzský film Gádžo dilo známého režiséra rómského původu Tony Gatlifa. Tímto filmem, z loňského roku, dovršil Gatlif po snímcích Princové /1983/ a Lačo drom /1993/ svou cikánskou trilogii.

"Dělám filmy na obranu Cikánů," prohlašuje tvůrce. "Nejsem misionář, nekážu. Ukazuji jen, že jejich obraz je falešný, že jejich realita není nutně lepší, ale bohatší a složitější, než pět století deformovaný obraz plný předsudků."

Gádžo dilo znamená v překladu - bláznivý, hloupý cizinec, tedy běloch. Ve filmu je jím rumunskými cikány označován Francouz, který pátrá po cikánské zpěvačce, jejíž písně před smrtí neustále poslouchal jeho otec. Jedinou stopou mu je zpěvaččino jméno Nora Luca, vyškrábané špendlíkem na amatérsky nahrané kazetě. Stéphane se vláčí v roztrhaných botách po zmrzlých cestách za magickou hudbou a zpěvem. Setká se se starým muzikantem Izidorem, který v alkoholu utápí smutek nad tím, že mu Rumuni zavřeli syna. Spřátelí se spolu, přestože jejich dialog spočívá jen ve vzájemném papouškování francouzských a cikánských slov. Od tohoto okamžiku má Izidor "svého" Francouze - a film úžasnou dvojici hrdinů.

Gádžo dilo má neopakovatelnou atmosféru a magii plnou surové poezie, opojné hudby a cit, který vyrůstá z kořenů samotného režiséra.

ceny:

1997 Locarno - Silver Leopard

Leopard of best Actress /Rona Hartner/

IFFS/FICC Award

Oecumenical Award

Youth Award

1997 Montreal festival - Special Jury Award of the Americas

Napište nám