Jak se máte, co děláte?

Veleúspěšné divadlo Semafor vstupovalo v napjaté atmosféře září roku 1968 do desáté sezony. Při té příležitosti vznikl s jeho duchovními otci rozhovor, jímž připomínáme nadcházející 95. výročí narození hudebního skladatele, zpěváka a herce Jiřího Šlitra a zároveň i nedávné úmrtí publicisty, scenáristy a režiséra Ladislava Daneše (1968). Režie F. Filip

Život a tvorba Jiřího Šlitra (15. 2. 1924 – 26. 12. 1969), jehož výročí si v těchto dnech připomínáme, jsou neodmyslitelně spjaty s legendárním Divadlem Semafor (zkratka SEdm MAlých FORem), které založil společně s Jiřím Suchým v roce 1959 jako alternativu oficiálních scén. Brzy se stalo především díky svému hudebnímu charakteru velice populární a na lístky se stála fronta „přes noc“. Ze zpěváků, kteří prošli jevištěm Semaforu, se okamžitě staly hvězdy (K. Gott, W. Matuška, E. Pilarová, H. Hegerová) a z jejich písniček „šlágry“. Jiří Šlitr se v divadle etabloval v roli autora hudby a písní i jako komik stylizující se do herce-amatéra.

Na podzim roku 1968 slavilo Divadlo Semafor deset let od svého založení. Bohužel předtím přišel srpen 1968 a invaze vojsk Varšavské smlouvy. V prosinci zesnulý reportér Ladislav Daneš (26. 11. 1924 – 5. 12. 2018), jemuž, společně s Jiřím Šlitrem, pořad věnujeme jako vzpomínku, navštívil tehdy na začátku nové sezony oba protagonisty a vyzpovídal je. Zdálo se, že v situaci plné nejistoty bude jejich divadlo útočištěm, v němž vše zůstává při starém a kde není prostor pro zahořklost. Nikdo z nich netušil, že za pár měsíců Jiří Šlitr zemře a že divadlo bude mít téměř likvidační politické problémy. Jiří Suchý jako signatář hned několika protirežimních výzev ztratil postavení ředitele, velkou část prostoru pro vlastní tvorbu i kontrolu nad dramaturgií. V roce 1980 Semafor nakonec přišel i o svoji samostatnost.

Ani po roce 1989 nebylo pro Jiřího Suchého jednoduché udržet divadlo Semafor nad vodou a scéna musela několikrát měnit své působiště. Až v roce 2005 se trvale usídlila v Dejvicích a těší se i díky neustálému oživování původních forem přízni publika několika generací.

Jiří Šlitr
skladatel, klavírista a zpěvák

Jiří Šlitr

* 15. 2. 1924

† 26. 12. 1969


Stopáž31 minut
Rok výroby 1968
 ST čb 4:3
ŽánrMagazín