Při baseballu se nebrečí aneb Jak se hraje ženská liga objektivem českého kameramana Miroslava Ondříčka. Tom Hanks, Geena Davisová a Madonna v hlavních rolích americké filmové komedie.
Dále hrají: L. Pettyová, J. Lovitz, D. Strathairn, M. Cavanaghová, R. O’Donnellová. Režie: Penny Marshallová.

Americký film Velké vítězství (1992) vychází ze skutečných událostí v roce 1943, kdy oblíbenému americkému sportu baseballu hrozila krize, neboť většina hráčů narukovala do armády. Náhradou za mužskou profesionální ligu byla po celostátním výběru vytvořena čtyři ženská mužstva, která mezi sebou soutěžila v ženské lize. Tvůrci filmu se rozhodli rezignovat na historickou přesnost (skutečné hráčky ženské ligy nehrály baseball ale jeho "jemnější" variantu softball) a zvolili formu komedie. Ostatně, jak scenáristická dvojice Lowell Ganz & Babaloo Mandel (mj. Noční směna, Žbluňk, Dobrodruzi z velkoměsta, Zapomeň na Paříž, Jako vejce vejci, EDtv) tak režisérka Penny Marshallová (např. Jumpin´ Jack Flash, Velký, Čas probuzení, Vzbuďte se, vojáci!) se veselohernímu žánru často a velmi úspěšně věnují.

Vedle kvalitního scénáře bylo klíčem k úspěchu filmu herecké obsazení, jež je velmi různorodé. V roli bývalého hráče Jimmyho Dugana, který kvůli zranění musel skončit s profesionální kariérou a který se stane koučem jednoho z družstev, exceluje Tom Hanks. Na začátku 90. let ještě ne superhvězda, jíž je dnes, ale už tehdy velmi ceněný herec komediálních rolí. Pro úlohu Dugana, který se víc věnuje alkoholu než vedení svého mužstva, Hanks přibral 15 kilogramů, ale jeho výkon mnohem víc vychází z vnitřního prožitku než z vnějších atributů.

Nalézt celou řadu kvalitních hereček, které by navíc dokázaly zvládnout záludnosti baseballu, nebylo jistě jednoduché, ale povedlo se to. V roli hvězdy ženské ligy Dottie Hinsonové září Geena Davisová (Oscar za vedlejší úlohu v Náhodném turistovi, hlavní role v Thelmě a Louise a v Hrdinovi proti své vůli). V úloze její mladší sestry Kit jí zdařile sekunduje méně známá Lori Pettyová (např. Bod zlomu), ale největším překvapením je asi šťavnatý výkon zpěvačky Madonny, která ztělesnila bývalou barovou tanečnici Mae. Výraznou úlohu energické Doris vytvořila Rosie O´Donnellová a v malé roli jedné z hráček se objevuje i tehdy začínající Téa Leoniová.

Jako kameramana si režisérka Marshallová znovu vybrala Miroslava Ondříčka (spolupracovali už na Času probuzení).

Film byl jedním z největších diváckých hitů roku 1992 v amerických kinech, ale dost překvapivě byl ignorován členy Americké akademie filmových věd a umění. Zato získal dvě nominace na Zlatý glóbus - Geena Davisová za herecký výkon v hlavní roli a Madonnina písnička This Used to Be My Playground, která zazní pod závěrečnými titulky.

Napište nám