Zdeněk Najman a Pavlína Filipovská v hudební hříčce A. Michajlova a E. Krečmara na motivy lidových pohádek o hastrmánkovi z rybníčku Kaňka, jenž dovedl vařit tak dobré pivo, že mu záviděl i sám sládek…
Režie: Vlasta Janečková. Scénář: Ladislav Daneš. Hrají: Zdeněk Najman, Pavlína Filipovská, Ladislav Pešek, Josef Bek a další.

Při návratu z hospody, kde se velmi zdržel, potká sládek Karas (J. Bek) vodníka Mátalu (J. Najman) z rybníka Kaňka. Ten ho pozve na své speciální pivo. Karasovi velmi chutná a vodník se dá přesvědčit, aby šel ke Karasovi to pivo vařit. Pivo se vzápětí stane proslaveným po celém mocnářství. Mátala se zamiluje do sládkovy dcery Jůlinky (P. Filipovská) a chce se s ní oženit. Jůlinka jeho cit opětuje, jenže Karas hodlá dát dceru bohatému statkáři Puchernovi (S. Beneš). Lidská závist vodníkovi způsobí mnoho zla. Pucherna ponouká chasu a ta vodníka uvězní do sudu. Jenže tím skončí v kraji dobré pivo. Hodný tovaryš (P. Štěpánek) vodníka propustí a ten se raději vrátí do podvodní říše ke svým postarším rusalkám. Dobré pivo pak u sebe vodník čepuje jenom dobrým lidem!

Hudební komedie je z pera několika tvůrců. Scénář napsal novinář Ladislav Daneš, texty písní Eduard Krečmar a hudbu Angelo Michajlov, autor řady v té době populárních písniček (např. Saxana z filmu Dívka na koštěti). Komedii diváci uvidí v repríze poprvé od jejího vzniku, tedy téměř po padesáti letech.

Napište nám