Radek Pilař

Jak vznikala znělka Večerníčka

O vzniku znělky Večerníčka jsme v archivu České televize za pomoci pana Víta Charouze, vedoucího APF, našli dva pořady. Oba jsou z roku 1981, kdy Večerníček slavil 15. narozeniny. Zde uvádíme přepis toho, co bylo na dané téma v těchto pořadech řečeno.

Autorem hudby v večerníčkovské znělce je Ladislav Simon, který zkomponoval hudbu k více než stovce televizních titulů a zároveň je autorem mnoha symfonických děl, scénických útvarů, jazzových kompozic i komorní hudby.

Kam nás zavedl Večerníček (1981)

V roce 1981 v pořadu Kam nás zavedl Večerníček vzpomínal režisér Václav Bedřich s Radkem Pilařem, jak vznikala slavná večerníčkovská znělka. A otázky jim kladl samotný Večerníček.

Večerníček: Tak vy jste mě stvořil?

Václav Bedřich (režisér): Já jsem tě vlastně nestvořil, pomáhal jsem ti sice na obrazovku, ale stvořil tě spíše Radek Pilař.

Radek Pilař (výtvarník): Já jsem tě jenom nakreslil, nakreslil jsem ti čepičku, botičky, koníčka, autíčko a kolečko a oči jsem ti nakreslil jako hvězdičky.

Večerníček: No to je zajímavé, ale že si na vás vůbec nepamatuju.

Radek Pilař: To už je taky dávno, už pěkných pár let nosíš dětem na obrazovku pohádky.

Večerníček: A jak to tedy tenkrát bylo?

Václav Bedřich: Jak to vlastně bylo? Přišli tenkrát z televize do Studia bratří v triku a řekli, že by chtěli takovou znělku, která by uváděla všechny pohádky pro děti na dobrou noc.

Radek Pilař: Měl to být kluk.

Václav Bedřich: Ano, kluk, protože se jmenoval Večerníček. A my jsem o tom začali přemýšlet a pak i pracovat. Radek Pilař tě nakreslil, Ladislav Simon složil muziku. Ta muzika měla mít určitou délku a my jsme si museli vymyslet, co budeš celou tu dobu dělat. A já jsem animátorovi řekl, že nejdřív se budeš točit, potom že poběžíš po schodech, že si vyskočíš na koníčka, že se svezeš autíčkem a že budeš rozhazovat listy, takové ty večerníčky, a pokloníš se a řekneš Dobrý večer.

Radek Pilař: A přicházíš vlastně ze světa pohádek a do světa pohádek se zase vracíš.

Televizní klub mladých (1981)

V roce 1981 slavil Večerníček své 15. narozeniny a u té příležitosti se v pořadu Televizní klub mladých sešli někteří tvůrci znělky Večerníčka a několik tvůrců animovaných filmů pro děti. Mluvilo se také o vzniku znělky.

Ota Štajf (moderátor): Jak se to všechno tenkrát sběhlo?

Václav Bedřich (režisér): To už je tak strašně dávno, že už si člověk skoro nevzpomíná. Ale přišli z televize, patrně dramaturg, přinesl scénář a požádal nás, abychom nakreslili, a to rychle, jak to vdycky bývá, znělku pro Večerníčky. No a tak jsme začali - Radek Pilař namaloval panáčka, udělal pozadí, já jsem napsal scénář, rozčasoval, animátor to naanimoval, fázař to nafázoval, konturista nakonturoval...

Ota Štajf: Když to bylo na rychlo, jak dlouho vám to trvalo?

Václav Bedřich: Asi tak měsíc. I když je to taková kraťoučká záležitost, tak přece jen jedna oprace k druhé...

Ota Štajf: Měli jste více verzí?

Václav Bedřich: Ne, jednu jsme měli. Dvě verze byly muziky. Hudbu dělal Ladislav Simon a první ferze se nezdála, tak udělal druhou a to je ta, kterou známe.

Ota Štajf: Neměli bychom teď kolem té znělky vyjasnit některé stále znovu a znovu se v diváckých dopisech objevující otázky jako například: Kolik je tam schodů? Kolik je tam na pozadí hvězdiček? Jak dlouho znělka trvá? a podobně.

Václav Bedřich: Vím, že znělak trvá tři čtvrtě minuty, to jsem si onehdá na stopkách změřil. Ale při vyprávění o vzniku znělky jsem zapomněl na důležitou osobu a tou je Michal Citavý, který Večerníčka namlouval a kterého jsme tehdy přivezli do Kubelíkovy ulice, kde bylo zvukové studio. Tam jsme ho mučili a nutili ho hezky říkat Dobrý večer.

Ota Štajf: A podle čeho jste si ho vybral?

Václav Bedřich: Myslím, že nám byl navržen, protože on byl osvědčený spíkr.

Ota Štajf: V čem ses osvědčil jako spíkr?

Michal Citavý: Já jsem jako malý, pětiletý dítě hrál v některých dětských pořadech. Nepatrně jsem se zúčastnil filmů Bylo nás pět, Pučálkovic Amina a podobně. A pak jsem se dostal ke znělce Večerníčka, na což jsem vzápětí zapomněl. Čas od času se mi to ale připomene, třeba dneska.

Jan Vala (moderátor): A chtěl jsi být někdy hercem?

Michal Citavý: Uvažoval jsem o tom, ale nesetkávalo se to s příliš velkým pochopením u nás v rodině, takže jsem posléze zvolil dráhu studujícího elektrotechnickou fakultu ČVUT, obor biokybernetika.

Radek Pilař