Vladimír Morávek

scenárista, režisér

narozen 9. dubna 1965

Rodák z Moravského Krumlova, divadelní a filmový režisér Vladimír Morávek strávil dětství v Bruntále a vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, obor činoherní režie.

V letech 1989–1995 spolupracoval s brněnským Divadlem Husa na provázku, do něhož se v roce 2005 vrátil jako jeho umělecký šéf. Od roku 1995 pracoval pro Klicperovo divadlo v Hradci Králové.

Morávek je dominantním typem divadelního režiséra s vlastním charakteristickým stylem tvorby, který se snaží o netradiční interpretaci klasických literárních textů, pracuje s odkazy, mystifikací, parodií či nadsázkou a nešetří vzrušenými emocemi.

Jeho filmovým režijním debutem byl úspěšný snímek Nuda v Brně (2003), k němuž napsal společně s Janem Budařem scénář. Film získal 5 Českých lvů, včetně ocenění za nejlepší film roku, režii a scénář. Dalším společným projektem Morávka a Budaře byl film Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005).

Coby televizní režisér má Vladimír Morávek na svém kontě desítky dokumentárních filmů v produkci České televize a několik pohádek. Dostal několik cen jihomoravských dokumentaristů a mnohokrát byl nominován na Cenu Alfréda Radoka.

Odkazy

Fotografie