Petr Voldán

publicista, novinář, rozhlasový zpravodaj

Od roku 2014 pracuje v Bruselu jako asistent v Evropském parlamentu. Do té doby – po studiích žurnalistiky na UK v Praze – působil v rozhlase v Praze na Vinohradech. Postupně se také hlásil jako stálý zpravodaj rozhlasu z Moskvy, Pobaltí i Afghánistánu, byl vedoucím kolegů redaktorů a zpravodajů, následovala mise zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu pro Velkou Británii se sídlem v Londýně a poté se v roce 2000 znovu vrátil do Moskvy jako stálý zpravodaj v Ruské federaci. Odtud, po sedmadvaceti letech u rozhlasového mikrofonu, odešel do Evropského parlamentu…

Vedle rozhlasu, který považuje za ojedinělý fenomén – proto se k němu rád vrací i v současné době jako glosátor dění pro ČRo Pardubice, zprostředkovává dlouhodobě svoje pohledy na život v Evropě i dalších částech světa také čtenářům oblíbeného časopisu 100+1.

O své „Postřehy odjinud“ se dosud podělil s televizními diváky v seriálech ze Skotska a potom z Irska. Právě těchto třináct TV fejetonů  bylo oceněno Výroční cenou The Wild Geese za rok 2001 za přínos k propagaci Irska v naší zemi a za „prohlubování přátelství“ mezi oběma národy. V odůvodnění udělení ceny je napsáno, že porota ocenila především pestrost výběru a zpracování jednotlivých témat dokumentárního cyklu.

Nejnovější sérií je „Wales očima Petra Voldána“.

Odkazy