Nicolas Cage

herec

narozen 7. ledna 1964

Nicolas Cage se sice narodil v Kalifornii, jeho kořeny ale sahají do Evropy, konkrétně do Itálie, Polska a Německa. Synovec slavného režiséra Francise Forda Coppoly si hned po škole změnil příjmení, aby nebyl srovnáván se svým slavným předkem, přesto se zpočátku své kariéry objevoval hlavně v jeho filmech. Za zmínku z té doby ovšem také stojí role napraveného zlodějíčka ve filmu Joela Coena Zmatky v Arizoně a bezrukého pekaře v romantické komedii Pod vlivem úplňku, ve které se po jeho boku zahrála zpěvačka Cher.

První velký zásah pro Nicolase Cage přišel v podobě natáčení filmu Zběsilost v srdci amerického režiséra Davida Lynche. Temný příběh prošpikovaný mrazivými scénami, Elvisem, láskou k půvabné Lauře Dern (Lula) a hudbou Angela Badalamentiho si dodnes drží vysoké hodnocení (80 % na ČSFD a 7,2 na IMDb). Přestože Cage točí i komediální role, ty dramatické za sebou nechávají daleko širší stopy. V devadesátých letech šlo hlavně o snímky Leaving Las Vegas (za který získal svého prvního Oscara), Conair, Město andělů, nebo 8 MM.

Nicolas Cage za svou kariéru pohádkově zbohatl a tak začal přemrštěně utrácet za drahé pozemky, domy a luxusní auta. Po roce 2000 jakoby se také vytratila část jeho osobního kouzla a nezachránily ho ani blockbustery typu Mandolíny kapitána Coreliho, Švindlíři, nebo Lovci pokladů. Až mezinárodním obchodem se zbraněmi inspirovaný film Obchodník se smrtí (2005) vrátil Cage na výsluní. Další celovečerní snímky zatím nebyly podobně úspěšné a kromě Proroctví (2009) dostávají od diváků průměrná hodnocení.

Odkazy