Matt Damon

herec, scenárista a producent

narozen 8. října 1970

Jeden z nepřitažlivějších současných amerických herců, scenárista a producent, kterého mezi filmové hvězdy uvedlo úspěšné psychologické drama Dobrý Will Hunting. Společně s Benem Affleckem k němu napsali scénář a jejich invence byla zhodnocena – za nejlepší scénář dostali kromě jiných cen i Zlatý glóbus a sošku Oscara. Damon v tomto filmu ztvárnil dvacetiletého Willa pocházejícího z nuzných poměrů, který náhodně projeví svůj matematický talent, a i jeho výkon nezůstal bez odezvy – kromě popularity přišla i nominace na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

Idealistického mladého právníka si Matt Damon zahrál ve filmu Francise Forda Coppoly Vyvolávač deště, hlavní postavu vojína Jamese v úspěšném válečném dramatu Zachraňte vojína Ryana režiséra Stevena Spielberga, zamilovaného hazardního hráče, který je postaven před osudovou volbu, ve snímku Hráči, a záhadného Toma v thrilleru Talentovaný pan Ripley. Pozornosti publika nijak neušel ani jako součást hvězdného obsazení v trilogii Dannyho parťáci a na plátno se opakovaně vrátil i jako Jason Bourne v akčním snímku Agent bez minulosti, Bournův mýtus a Bourneovo ultimátum. Tajemstvím opředené postavy si zahrál v thrilleru Agent bez minulosti a v oscarovém kriminálním dramatu Skrytá identita, s režisérem Clintem Eastwoodem se pak sešel na projektech Invictus: Neporažený a Život po životě.

S Benem Affleckem se Matt Damon zná a přátelí už od dětství, kdy se společně začali věnovat herectví a účinkování v reklamách.  Na filmovém plátně se kromě oscarového Dobrého Willa Huntinga spolu sešli v kontroverzní komedii Dogma nebo v romantickém snímku Hledám Amy. Společně založili producentskou společnost LivePlanet věnující se výrobě filmů, televizních pořadů a projektů nových medií. Jedním z jejích činností je i Project Greenlight, jehož hlavní myšlenkou je dát šanci začínajícím režisérům a scenáristům.

Matt Damon se narodil v Bostonu, studoval Harvard, ale kvůli herectví jej nedostudoval. Vedle své profese se věnuje i charitě.

Odkazy