Karel Šíp

moderátor, scenárista

narozen 1. června 1945

Moderátor, bavič, scenárista a textař Karel Šíp se narodil 1. června 1945 v Praze. Po studiu na střední filmové škole v Čimelicích začal pracovat v Československé televizi jako produkční a působil tam v letech 1963 až 1973. Do povědomí televizních diváků vstoupil pořadem Hitšaráda, který úspěšně moderoval s hudebním skladatelem Jaroslavem Uhlířem, na tento pořad navázala televizní show Galasuperšou. Uváděl také pořad Klip-klap, televizní kabaret Šaráda a účinkoval v několika televizních estrádách. Následovaly pořady na soukromých televizích, poté připravoval společně s Jiřinou Bohdalovou pro Českou televizi pořad Za oponou s Jiřinou.

V roce 1971 založil hudební skupinu Faraon, kde hrál na baskytaru, zpěvákem skupiny byl Jiří Schelinger. Je autorem zhruba dvou stovek písňových textů. Je členem fotbalového mužstva Amfora, vystupuje převážně s Josefem Aloisem Náhlovským. Jeho první manželkou byla zpěvačka Marcela Holanová, se kterou má syna Karla (1981). S druhou manželkou Ivou má syna Jana (2003).

Karel Šíp o sobě

„Dovedu si věci rozvrhnout tak, abych neměl žádnou honičku. Nechci se stresovat tím, že mám být tam a tam. Mám dojem, že pracovní úkoly jsem si rozvrhl tak, že takto to zvládám. Každý pořad je jiný, jeden je založený na autorském psaní, druhý na improvizaci. Mě baví obojí. Možná to pramení i z mého blíženectví, protože Blíženci jsou dvojací, u ničeho dlouho nevydrží. Když mají jedno, už chtějí to druhé. Kromě aktivit, které mám, už bych nemohl a nechtěl dělat nějaký další pořad. Baví mě psaní, teď zrovna prvně v životě píšu muzikál s Petrem Jandou. S takto rozloženými pracovními aktivitami jsem naprosto spokojen. Nejsem extrovert. Mám pocit, že už se to ode mě ani nečeká, že už se ví, že jsem navenek trošku kakabus. Ovšem není to můj záměr nebo program, ale je fakt, že nejradši jsem mezi svými, tam je mi dobře. Momentálně bych na svém životě nechtěl měnit vůbec nic. Ani bych si nepřál, aby mi bylo třeba o dvacet let míň. Došel jsem k určitému rozumovému standardu, o věcech vím víc, než když mi bylo čtyřicet. Kdyby šlo status quo zachovat, tak budu nejšťastnější člověk na zemi.“

Odkazy

Fotografie