Felix Holzmann

komik

* 8. července 1921

† 13. září 2002

Legendární komik a nezapomenutelná osobnost televizní zábavy. Ve filmu ani v divadle nikdy nehrál a přesto se jeho klobouček, výrazné kulaté brýle, tralaláček a především originální pojetí scének natvrdlého chlapíka, kterému všechno dochází nezvykle dlouho, řadí ke klenotům televizního archivu.

Narodil se v Teplicích 8. července 1921. Dětství a velkou část života však strávil v Litoměřicích. Na přání otce, který chtěl mít ze svého syna úspěšného podnikatele, vystudoval obchodní školu v Ústí nad Labem. Avšak Felix od dětství inklinoval k divadlu. Přitahoval ho svět cirkusů a klaunů, kde nakonec našel své zázemí. Jeho vzory byli Vlasta Burian a dvojice Voskovec a Werich.

Osudové bylo jeho setkání s ústeckým konferenciérem Františkem Budínem, které vyústilo v dlouholetou spolupráci, která skončila kvůli Budínově civilnímu zaměstnání, jehož se nechtěl vzdát. V šedesátých letech Holzmann přesídlil do Prahy, několik let vystupoval s orchestrem Karla Vlacha. Vystupoval také s Milanem Nedělou a Viktorem Maurerem a jeho scénky měly stále větší úspěch.

Velikou ránu mu zasadila smrt jeho první ženy Evy, která v roce 1970 spáchala sebevraždu.

V práci Holzmann pokračoval až po druhém sňatku s mnohem mladší Barbarou Greif, zpěvačkou, která uváděla jeho vystoupení v Německu. Tam, díky jeho skvělé znalosti němčiny často vystupoval, dokonce byl hostem koncertních programů Karla Gotta. Jeho popularita mezitím stoupala i v Československu, kde slavil úspěchy v zábavných televizních pořadech, zvláště silvestrovských.

Dialogy scének měl vždy bravurně vystavěné a promyšlené do posledního detailu. Zvláště, když se s nimi chystal před televizní kameru. V 80. letech minulého století vytvořil v Československé televizi vlastní pořad – Humoriády Felixe Holzmanna, odtud pochází jedna z nejznámějších scének – Včera, dnes a zítra s Ivou Janžurovou.

Felix Holzmann žil po svém druhém sňatku trvale Německu, do Československa se ale často vracel a stále příležitostně vystupoval v televizi. Několik let před svou smrtí působil se svou manželkou v angažmá na zaoceánském parníku.

Odkazy