Carol Reed

režisér

* 30. prosince 1906

† 25. dubna 1976

Známý britský režisér Carol Reed se narodil v Londýně. Vzdělání získal na The King's School v Canterbury. Pro svou lásku k divadlu vstoupil do divadelní společnosti Dame Sybil Thorndike, a následně zahájil kariéru jako divadelní herec. Přes divadlo se poté dostal k filmu, kde začínal jako asistent režiséra Basila Deana.

Roku 1938 Carol Reed vytvořil dnes již jedno z klasických děl britské kinematografie 30. let – drama Bank Holiday. Dodnes slavná je i jeho adaptace románu A. J. Cronina s názvem …A hvězdy mlčí. Umělecky vyzrálé snímky točil po skončení 2. světové války – kriminální drama Třetí muž natočené podle scénáře Grahama Greena, se stalo největším evropským pilířem filmu noir. V roce 1955 pak Carol Reed vytvořil svým tématem pozoruhodný film z prostředí londýnské židovské čtvrti A Kid for Two Farthings.

Nejvýraznější úspěch ale sklidil na sklonku své kariéry s výpravným muzikálem Oliver!, natočeným podle románu Charlese Dickense Oliver Twist. Snímek obdržel jedenáct nominací na Oscara, z toho pět proměnil ve zlatou sošku, včetně Oscara za režii. Jednu z hlavních rolí, lupiče Billa Sikese, obsadil svým synovcem, známým hercem Oliverem Reedem.

Carol Reed byl dvakrát ženatý a pokaždé s herečkou. Jeho první ženou byla Diana Wynyard, druhou ženou Penelope Dudley Ward. V roce 1953 byl Carol Reed jako první britský filmový režisér povýšen královnou do šlechtického stavu.

Odkazy