Billy Bob Thornton

herec

narozen 4. srpna 1955

Pětkrát ženatý americký herec, scenárista, režisér a hudebník Billy Bob Thornton se narodil 4. srpna 1955 ve městě Hot Springs ve státě Arkansas. Od mala byl vychováván v protestantské metodistické organizaci a žil pospolitě s jejími členy v chatě bez elektřiny i rozvodů. Střední školu Thornton dokončil v roce 1973, univerzitní studia se mu ale nedařila a tak se v polovině 80. let přestěhoval do Los Angeles, aby zde mohl rozvinout svou hereckou kariéru. Mezitím si přivydělával prací v telemarketingu, nebo v rychlém občerstvení, a trpělivě chodil na jeden casting za druhým. Jednou, když obsluhoval na filmové akci, se seznámil s režisérem a scenáristou Billym Wilderem, který mu doporučil, aby se soustředil na psaní scénářů.

Billy Bob Thornton debutoval na plátně v roce 1980 v dramatu Jižně od Rena, ale teprve role darebáka ve snímku Jeden chybný krok (1992), na kterém se podílel i scenáristicky, mu otevřela dveře filmového průmyslu dokořán. Od té doby si zahrál hned v několika slavných filmech jako např. Neslušný návrh, Aljaška v plamenech, Armageddon, nebo Pevnost Alamo. Bratři Joel a Ethan Coenovi ho obsadili do svého působivého dramatu Muž, který nebyl z roku 2001. Díky hlavní roli v komedii Santa je úchyl! (2003) si ho také oblíbili režiséři lehčích žánrů a kdykoliv potřebují podobného „trotla“, tak mu zavolají, jak sám Billy Bob s nadsázkou říká.

Thornton, otec čtyř dětí, vydal do dnešního dne také čtyři hudební alba a v roce 2007 podnikl koncertní turné. Mezi jeho bývalé partnerky patřily herečky Laura Dern (Modrý samet, Twin Peaks, Zběsilost v srdci), nebo Angelina Jolie.

Odkazy