Adam Lelek

cestovatel, fotograf

Dobrodružné výpravy do exotických krajů a nejzazších koutů naší planety jsou splněnými sny dobrodruha Adama Lelka. Jeho nevšedním životem ho vede touha za poznáním a dobrodružstvím. Stejná touha, která Adama již přes dvacet let žene na jeho nevšední cesty. Na své první výpravy za dobrodružstvím se Adam vydával už jako kluk, kdy víkend co víkend trávil na vandrech a poznával krásy naší země. Po uvolnění hranic a dosažení plnoletosti mu však začala být Česká republika malá, začal tedy vyrážet i mimo ni. Po cestách po Evropě následovali exotičtější destinace, které ho velmi okouzlily. V součtu strávil Adam v exotických zemích téměř 6 let života. V průběhu expedic Adam nejraději poznává domorodé zvyky, rituály a tradice, zajímavá místa, města i odlehlé vesnice, nechává se zavést do tajů nejednoho domorodého kmene a životních příběhů. Neohroženě se vydává i za přírodními krásami v nitru divoké džungle, uprostřed vyprahlé pouště, hluboko pod hladinou i vysoko v oblacích. Setkává se i s ojedinělými často i nebezpečnými živočichy, které nejraději pozoruje v jejich přirozeném prostředí.

Vedle cestování je druhou Adamovou vášní fotografování, díky čemuž ze svých cest přiváží zajímavé reportážní snímky, portréty domorodých obyvatel a záběry rozmanité přírody a zvířat naší planety. V roce 1998 spojil oba své koníčky a vydal se na strastiplnou, ale vzrušující cestu novináře – fotoreportéra. Dlouhá léta například spolupracoval s Českým rozhlasem Hradec Králové, kde každý víkend posluchačům přinášel v pravidelných živých vstupech nejnovější informace z expedice do zahraničí, zajímavosti a nevšední zážitky. S Adamovými fotografiemi se můžete setkat například v geografickém magazínu Koktejl. V roce 2001 se Adam zaměřil také na organizaci a tvorbu populárně naučného vzdělávacího projektu Planeta Země 3000, jehož je autorem. Výukové programy tohoto projektu probíhají ojedinělou formou nejmodernější multimediální projekcí poutavých fotografií a video sekvencí. Adamův vzdělávací projekt se za poměrně krátkou dobu stal největším vzdělávacím projektem v České republice. V současné době je velmi oblíbeným doplňkem učiva nejen u pedagogů, ale také u jejich studentů a žáků, kteří s nadšením programy projektu Planeta Země 3000 navštěvují již více než 12 let.

Dalším významným mezníkem v Adamově dobrodružném životě je bezesporu projekt Dobrodruh, který uvádí Česká televize od dubna 2015. Své výpravy, strasti i slasti života dobrodruha na cestě v něm představí nejen divákům ČT2. Jelikož je Adam skutečný dobrodruh, na své cesty vyráží sám, pouze v doprovodu kameramana a zvukaře. Ve všech situacích si tak Adam musí spolehnout jen sám na sebe. Oba další členové jeho malého štábu mají totiž plné ruce práce, aby vše co nejlépe zdokumentovali a diváci si z pohodlí domova užili chvíle plné napětí, emocí, zábavy a především nefalšovaného dobrodružství. Adam Lelek navštívil a procestoval více než 40 zemí světa, např.: Thajsko, Indii, Turecko, Keňu, Ugandu, Tanzanii, Egypt, Malajsii, Indonésii (ostrovy Papua, Bali, Kalimantan, Jáva, Sumatra, Lombok, Rinca a Komodo), Singapour, Austrálii, Nový Zéland, Vietnam, Kambodžu, Čínu a Tibet, Ekvádor a Galapágy, Madagaskar, Etiopii a mnoho dalších zajímavých míst. Jeho velkým snem je cesta na Antarktidu. Doufá, že se jednoho dne podívá i do vesmíru.

Odkazy

Fotografie