iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
22. 6. 2015
22:00 na ČT1

1 2 3 4 5

18 hlasů
19812
zhlédnutí

Reportéři ČT

Výchova hokejistů v Čechách — Příliš dobrý obchod — Osud jménem Ležáky

38 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Výchova hokejistů v Čechách

  0:55 do playlistu

  Výchova hokejistů v Čechách
  Přes 600 tisíc zaplatil Petr Krejčiřík za přestup svého čtrnáctiletého syna do jiného hokejového klubu. Dodnes tyto peníze splácí. Desetiletý Max Kotrba byl vyhozen z mládežnického celku Dukly Jihlava kvůli sporům svého otce s vedením klubu. I tak vypadá odvrácená tvář českého mládežnického hokeje. Na vedení Českého svazu ledního hokeje se v posledních týdnech snáší vlna kritiky právě kvůli poměrům v klubech, kde se tomuto sportu věnují děti. Bývalý reprezentační trenér Luděk Bukač dokonce tvrdí, že tuzemský systém výchovy hokejistů je zastaralý a z dětí se stávají nevolníci klubů případně rukojmí ve sporech s rodiči. Současné vedení Českého svazu ledního hokeje ale žádné radikální změny v tuto chvíli nechystá. O hokejové zákulisí se zajímal redaktor Karel Vrána.

 • Příliš dobrý obchod

  12:06 do playlistu

  Příliš dobrý obchod
  Stát, konkrétně Ministerstvo průmyslu a obchodu, věnoval majetek obecně prospěšné společnosti. Rozlehlá budova v Čelákovicích u Prahy, kterou takto bezplatně získala CMC Graduate School of Business, měla sloužit pro vzdělávání. Jenže místo toho se z její části staly byty, které tato obecně prospěšná společnost prodala soukromé firmě s nejasným pozadím. A obchod to byl vskutku výhodný. Firma ARA Investment, která nemá ani vlastní kanceláře, 154 bytů nakoupila od obecně prospěšné společnosti za desetinu tržní ceny, například stometrový byt za zhruba 250 tisíc. A tyto byty obratem prodala jejich současným obyvatelům, kteří za ně ovšem zaplatili cenu tržní. Dnes jim hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou. Proč? To zjišťoval reportér David Havlík.

 • Osud jménem Ležáky

  23:46 do playlistu

  Osud jménem Ležáky
  Nacisty vypálené Ležáky se spolu s Lidicemi staly jedním z nástrojů komunistické propagandy. Každoročně se tu sice v těchto dnech konala pietní shromáždění, ale mnozí lidé sem jezdili třeba jen kvůli tomu, že se tu dalo sehnat v té době nedostatkové ovoce. Mezi pomníky ležáckých domů se dokonce koncem 50. let jezdil motokros. O tom, proč nacisté ve středu 24. června 1942 Ležáky vypálili a jejich obyvatele popravili, se ale příliš nemluvilo. Komunistický režim totiž nepřipouštěl hrdinství a odvahu lidí, spojených za války se západním odbojem. Tragický osud ležáckých obyvatel zmapoval reportér Mirek Petráček.

Přehrát vše

Související