iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
20. 3. 2005
09:00 na ČT1

1 2 3 4 5

21 hlasů
2274
zhlédnutí

Toulavá kamera

Jáchymov — Barokní lékárna — Jeskyně Balcarka — Zoo v Olomouci — České muzeum hudby

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Jáchymov

  1:14 do playlistu

  Jáchymov
  Necelých 20 kilometrů od Karlových Varů směrem na severovýchod, leží městečko Jáchymov. Tísní se v hlubokém údolí Krušných hor. Je známé hlavně díky lázeňství a pak taky uranovým dolům. Do takzvaného jáchymovského pekla totiž minulý režim posílal na namáhavou a vyčerpávající práci pro něj nepohodlné osoby. Zdejšími vězeňskými tábory jich prošlo 65 tisíc. Málokdo ale ví, že jáchymovští dali světu taky stříbrnou minci, která už nějaký ten pátek hýbe ekonomikou - dolar.

 • Barokní lékárna

  5:43 do playlistu

  Barokní lékárna
  V období chřipek často vyhledáváme lékárny. Koupíme si prášky, k tomu citróny a boj se zákeřnými viry může začít. Naši předkové se ale kurýrovali podstatně jinak. Třeba na bolení v krku užívali medicínu z kančích zubů a račích klepet. Což je prý starý egyptský recept. My si v tomto vydání Toulavé kamery jednu stařičkou apothéku prohlédneme. Našli jsme ji na Kuksu a patří mezi tři barokní lékárny na světě, které se do dnešní doby dochovaly. Další je v Klatovech - kde jsme už byli - a pak až v Dubrovníku.

 • Jeskyně Balcarka

  10:14 do playlistu

  Jeskyně Balcarka
  Minulý týden jsme společně navštívili Punkevní jeskyně v Moravském krasu. Tahle chráněná oblast ale ukrývá daleko víc přírodních skvostů, takže vás tentokrát pozveme na další výlet do podzemí. Naším cílem bude jeskyni Balcarka u obce Ostrov u Macochy. Je zajímavá nejen díky své bohaté krápníkové výzdobě, ale taky archeologickým nálezům ze starší doby kamenné.

 • Zoo v Olomouci

  14:40 do playlistu

  Zoo v Olomouci
  I když 20. března začíná podle astronomického kalendáře jaro, paní zima pořád třímá žezlo pevně v ruce a ne a ne se vzdát vlády. Pokud jste ovšem teplomilové, možná vám přijde vhod krátká návštěva tropů. Kufry a batohy ale nechte doma. Nikam nepoletíme. Takovou malou Jižní Ameriku totiž nedávno otevřeli v ZOO na Svatém kopečku u Olomouce. Našimi průvodci po ní budou zvědavé malpy a leniví mravenečníci.

 • České muzeum hudby

  19:02 do playlistu

  České muzeum hudby
  V listopadu znovu otevřelo své brány České muzeum hudby. V 90. letech totiž přišlo o své prostory na Malé Straně. Nové sídlo ale nakonec přece jen našlo, a to v přestavěném kostele svaté Máří Magdaleny v Karmelitské ulici v Praze, kde donedávna sídlil státní archív. Monumentální budova tak znovu ožila a láká návštěvníky nejen svými originálními exponáty, ale taky koncerty, které se tam pravidelně konají.

 • Soutěž

  23:29 do playlistu

  Soutěž
  V Železném Brodu najdete městkou památkovou zónu Trávníky, které se také říká vesnice ve městě. Pyšní se půvabnými roubenými domky, z nichž některé pocházejí až z 18. století. Dodnes se jmenují podle původních obyvatel. Třeba Jechovsko, Horynovsko nebo Hruškovsko. Největší a nejkrásnější stavbou je ale Běliště, ve kterém kdysi byly dílny pláteníka, soukeníka a koželuha. Teď je tu národopisné muzeum.

Přehrát vše