iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
23. 6. 2020
20:05 na ČT24

1 2 3 4 5

9 hlasů
14049
zhlédnutí

Fokus Václava Moravce

Bez jídla

Bez jídla, bez odpovědnosti a bez zábran. Kam může vést volání po soběstačnosti a komu prospívá? Co roste na českých polích – a dá se to jíst? Pozvání přijali mimo jiné biolog a filozof Stanislav Komárek, sedlák a lesník Daniel Pitek, krajinářka Kateřina Černý Pixová, historik Jakub Rákosník nebo etolog Marek Špinka

115 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Pepa 11.7.2020 22:29 (!) reagovat 0 + - 0

Soběstačnost a dovoz z Izraele a Maroka?

S pobavením vidím, že lze v jednom příspěvku horovat pro soběstačnost a zároveň pro dovoz z Afriky! Jsme členem určitého společenství s určitými pravidly. Pamatuji si, že nám nepřiřkli stejné dotace jako starým zemím EU s odůvodněním našich nižších mzdových i jiných nákladů. Protože jsme nesouhlasili, tak se dohodlo, že národní dotace mohou být jakékoli. A bohužel to platí pro všechny státy. Zdálo by se to jako jeden z argumentů pro odchod z Unie, ale je to naopak - řešení je možné pouze jen na evropské úrovni. Jako samostatný stát bychom to nezvládli.

Dennis Olley 23.6.2020 23:47 (!) reagovat 3 + - 0

Proč bez jídla? A soběstačnost ještě nikomu neublížila!

Nikdo nehovoří o naprosté soběstačnosti ve všech druzích produktů. Ono také k čemu je dobré, když na krámě je nespočet verzí másla, sýrů, uzenin, ale ne vždy v přijatelné kvalitě? Není lepší, jak je to obvyklé v mnoha zemích (vím o Švýcarsku, Novém Zélandu, Norsku, Kanadě), že sice není tak obrovský výběr všeho, ale co dostupné je, za to si výrobce i prodejce ručí? Je přece třeba podpořit vlastní zemědělce, vlastní produkci, každý také v západní Evropě kouká na to, od koho kupuje potraviny, vím o DE, FR, NL. A nejde pouze o potraviny, takový Němec by nekoupil ani cizí vysavač, většina se snaží podpořit také průmysl, co Češi? Stojím plně za tím, že větrné (mimochodem v Norsku se bouří, že větrné lobby patří cizincům a jim krajinu zaplavují turbíny, ze kterých plyne zisk do ciziny a turistům takové divadlo, asi nebude po chuti – země se 100% hydro!) a solární elektrárny musí ustoupit obilninám, pícninám a dalším plodinám, stejně jako monokulturní řepka (i štěpka z biomasy), která umí půdu jen vysát a zahubit veškerý hmyz – potravu pro ptáky. Stojím si za tím, že se blíží doba hladu, z ciziny nebude možné dovést spoustu základních druhů potravin vč. masa, zeleniny, možná mléka i vajec nebo bude jejich cena absurdní. Jestli někomu připadá normální, že z Maroka, Egypta či Izraele se kvůli ochranně zemědělců v DE, FR a NL nedovezou rajčata, aby v Českých obchodech bylo červené, nechutné, nepoživatelné cosi z holandského skleníku, tak mně ne. Stejně tak mi nepřipadá normální ani ekologické vozit z Chile blumy, které mohou dozrát místně. Řečnická otázka závěrem: Opravdu si někdo myslí, že je spravedlivé, rovné a přijatelné, aby v DE, FR, NL, ESP, IT a dalších zemích měl zemědělec až 4x vyšší dotaci a do ČR vozil zboží (likvidoval místní producenty) za dumpingové ceny?

Související