iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
11. 12. 2011
10:30 na ČT1

1 2 3 4 5

4 hlasy
6267
zhlédnutí

Objektiv

Gruzie: Jeskynní komplex Vardzia — Norsko: Tromsø — Turecko: Olejové zápasy

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Jeskynní komplex Vardzia

  0:57 do playlistu

  Jeskynní komplex Vardzia
  Pojeďme výlet do jeskyní. Míříme na jih Gruzie. Přímo do historického jeskynního komplexu Vardzia. Do skal ho tu vytesali už ve 12. století. Vznikl tam unikátní labyrint chodeb a mnišských modliteben. Dodnes tam v jeskyních prý několik mnichů žije. Z velké většiny je ale komplex otevřený turistům. Při prohlídce si tam prý připadáte jako na obří prolézačce. Ve své době měla ve Vardzii sídlo i slavná královna Tamara Gruzínská. Říká se, že tam měla do skal vytesaných několik stovek místností.

 • Tromsø

  6:39 do playlistu

  Tromsø
  Víte, kde naposledy zahlédli slavného polárníka Roalda Amundsena? Bylo to v severním Norsku, v Troumse. Je to místo, kde plánovaly a vlastně stále plánují své trasy všechny významné polární expedice. A naprosto největším lákadlem je tu jedno muzeum. Ano, slyšíte dobře, lidé sem míří hlavně proto, že je tu muzeum Polária. Najdete tu téměř vše o arktické přírodě, o globálním oteplování, nebo o vědeckých výzkumech. A také je to jediné místo na světě, kde se můžete podívat přímo do očí tuleňům.

 • Olejové zápasy

  14:05 do playlistu

  Olejové zápasy
  Uhodli byste, který ze sportů v Turecku považují za ten „svůj národní sport“? Možná si řeknete, že podle množství až fanatických příznivců by to měl být fotbal. Ale není to tak. I když fotbal je tam ohromně populární. Po staletí ale Turky fascinuje zápas. Na první pohled se podobá řecko-římskému zápasu, který je mimochodem jeden z nejstarších sportů vůbec. Zdání ale klame. Turecký zápas má mnoho zvláštností. Jakých? To se dozvíte v reportáži Julie Urbišové, která vás vezme na turnaj, a to hned na ten s nejdelší historií, první zápasníci se na něm střetli před stovkami let.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související