iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
30. 1. 2011
10:30 na ČT1

1 2 3 4 5

50 hlasů
15541
zhlédnutí

Objektiv

Indie: Darjeeling — Sýrie: mrtvá města — Itálie: Muškátové víno

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Indie: Darjeeling

  0:52 do playlistu

  Indie: Darjeeling
  Začínáme v Indii a v poměrně krátké době už podruhé vás v Objektivu zveme na výlet na severovýchodní hranici země s Nepálem a Tibetem. Na vysokohorských plantážích ve svazovém státě Západní Bengálsko jsme na sklonku minulého roku zjišťovali, jak se rodí a vyrábí – podle mnohých jeden z nejlepších čajů na světě. Dnes se podíváme do městečka, které dalo tomuto slavnému nápoji jméno. Pitoreskní Dárdžílink leží v úctyhodné nadmořské výšce dvou tisíc metrů přímo pod hřebenem třetí nejvyšší hory světa.

 • Sýrie: mrtvá města

  8:29 do playlistu

  Sýrie: mrtvá města
  Sýrie by se dala možná popsat jako jakési muzeum pod širým nebem. Ať se tady vydáte kamkoliv, vždycky máte co objevovat. Dnes vás pozveme na cestu ze severosyrského Aleppa do nepříliš vzdálené Hamy. Zde se mimo několika hradů rozkládá oblast tak zvaných „mrtvých měst“, která zažila ohromný rozkvět v období byzantské říše. Města byla z neznámých důvodů později opuštěna a tak se do dnešní doby zachovaly pouze jejich působivé ruiny; mnohé vypovídají o pomíjivosti světské slávy.

 • Soutěž

  15:33 do playlistu

  Soutěž
  A je tu pravidelná soutěž o předplatné časopisu Koktejl. Tady je otázka – zůstaneme v Sýrii. Víte, kolik přibližně sídel čítá komplex takzvaných mrtvých měst? Je to buď přibližně A) 600 B) 800 C) 1000

 • Itálie: Muškátové víno

  16:23 do playlistu

  Itálie: Muškátové víno
  Piemonte – kraj na severu Itálie, který sluje skvělým vínem. Víno tu má dokonce takový symbolický a ekonomický význam, že se kdysi octlo v centru mezinárodního konfliktu s Rakouskem. Ten pak byl v polovině devatenáctého století jedním z nejdůležitějších impulsů ke sjednocení Apeninského poloostrova. Ale pryč od válek a politiky. Čeká nás, jak už bylo řečeno, víno, a abychom nehonili příliš zajíců nejednou, vezměme si jen takové moscato. Lucie Chvojková o něm zjistila první poslední a je tu, aby si s námi připila na zdraví jedním z nejlepších vín z kraje, kde by za dobrá víno klidně padli.

Přehrát vše

Související