iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
25. 7. 2010
10:30 na ČT1

1 2 3 4 5

37 hlasů
8648
zhlédnutí

Objektiv

Belgie: pilotka — Skotsko: Arisaig — Keňa: sklárna

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Belgie: pilotka

  0:57 do playlistu

  Belgie: pilotka
  Jednou z nejstarších pilotek v Evropě je Belgičanka s českými kořeny Juliet Liska. Českému uchu přeci jen o něco lépe zní Julinka Lišková, říkejme jí tedy raději tak. S předválečným Československem ji pojilo létání i velká láska. Julinka se zasnoubila s akrobatem, pozdějším válečným pilotem Václavem Jíchou. Jejich příběh by vydal na filmový scénář. Julinka se léta odmítala podělit o své vzpomínky, loni ale udělala výjimku. A Objektiv byl u toho.

 • Skotsko: Arisaig

  7:16 do playlistu

  Skotsko: Arisaig
  Čeští a slovenští výsadkáři, kteří za druhé světové války podnikali odvážné operace na území protektorátu, mají svůj pomník. Loni byl slavnostně odhalen v Arisaigu na západě Skotska, v místech, kde prošli speciálním výcvikem. Patří těm, kteří obětovali životy v boji proti nacismu. Zmiňme alespoň ty nejznámější – Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, kteří provedli atentát na říšského protektora Heydricha. Výcvikem prošlo více než 300 Čechů a Slováků. Tři z nich se po 68 letech do Skotska vrátili. Byla s nimi i naše zpravodajka Barbora Šámalová.

 • Soutěž

  17:06 do playlistu

  Soutěž
  Zůstáváme ve Skotsku, kde byl odhalen památník českých a slovenských výsadkářů. Víte, jak se jmenuje sochař, který památník navrhl? A) Ladislav Fládr B) Josef Vajce C) Emil Hlavica

 • Keňa: sklárna

  17:38 do playlistu

  Keňa: sklárna
  A na závěr pro vás máme jeden obdivuhodný příběh mladé ženy z Evropy, kterou uchvátila Afrika. Když se sem Nani Crozeová poprvé vypravila se svým mužem, už se nevrátila. Naopak tam začala budovat něco neuvěřitelného v nepředstavitelně náročných podmínkách. Sklárnu. Nezní to možná nijak zvláštně, ale představte si, že někde budujete něco, pro co nemáte ani ty nejzákladnější podmínky. Povedlo se. A možná to bude znít až neuvěřitelně, ale uprostřed Afriky se díky ní vyrábějí poháry, džbány, i vázy inspirované vzory ze středověkých Čech. Více už v následující reportáži.

Přehrát vše