iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
1. 7. 2007
10:30 na ČT1

1 2 3 4 5

32 hlasů
4939
zhlédnutí

Objektiv

Peru: Machu Picchu — Turecko: Perge — USA: ufo — Maroko: Volubilis

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Peru: Machu Picchu

  1:10 do playlistu

  Peru: Machu Picchu
  Machu Picchu je asi nejznámější a dodnes nejdochovalejší město bájné říše Inků, které se nachází na území dnešního Peru. Americký historik a archeolog Hiram Bingham ho objevil až v roce 1911. A představte si, že to bylo tak trochu náhodou. Hledal totiž něco úplně jiného – a sice poslední útočiště Inků, za které je právě Machu Pichu dodnes někdy chybně považováno, ale ve skutečnosti je jím místo vzdálené od Machu Picchu asi sto kilometrů. V naší reportáži se dozvíte, jak to vlastně bylo a které místo je doopravdy tím doopravdovým posledním působištěm Inků.

 • Turecko: Perge

  8:29 do playlistu

  Turecko: Perge
  Krásně zachovalé antické město – takové je turecké Perge, vzdálené co by kamenem dohodil od Antalye, kterou jsme s Objektivem navštívili nedávno. A najdete tu snad úplně všechno, co by mělo správné antické město mít. Od lázní, které Římané milovali, přes sloupořadí, až po amfiteátr, nebo stadion, který pojme více než deset tisíc návštěvníků. Než se vydáme na procházku městem, tak ještě jedna zajímavost – Perge je jedno z prvních měst, kde bylo uznáno křesťanství.

 • USA: ufo

  14:33 do playlistu

  USA: ufo
  Právě před šedesáti lety se děly na jihu Spojených států podivné věci. Lidé často spatřovali podivné úkazy ve vzduchu, viděli zvláštní vznášející se záblesky a slyšeli nezvyklý hřmot. Komu tyto úkazy přesně připsat, nevěděli, a tak si pomohli po svém: mohlo by to být něco z vesmíru. Jedna rozhlasová stanice dokonce vypsala odměnu 3000 dolarů pro toho, kdo jako první předloží jasný důkaz, že „oni“ jsou tady. A skutečně – nález na sebe nenechal dlouho čekat...

 • Maroko: Volubilis

  20:17 do playlistu

  Maroko: Volubilis
  Další výlet nás zavede do Maroka. V samém středu země se nachází místo, které je už skoro deset let zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Jmenuje se Volubilis a i tady se zachovaly památky z dob Římské říše. Najdete tu třeba zbytky vodovodního systému, nebo cenné mozaiky, kterými si bohatí obyvatelé zdobili podlahy. Volubilis je zkrátka ukázkovým příkladem toho, jak vzácné památky přežily několik staletí, vládu několika náboženství a režimů, aniž by zmizely z povrchu.

Přehrát vše

Související