iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
12. 12. 2017
21:00 na ČT2

1 2 3 4 5

187 hlasů
174199
zhlédnutí

Český žurnál

Hranice práce

Novinářka Saša Uhlová se v oceňovaném dokumentu (Jihlava 2017 – Hlavní cena a Cena diváků) noří do labyrintu nízkopříjmových zaměstnání a přináší zprávu o hranicích, které práce má. Jak ta špatně placená, tak její vlastní.

70 min | další Dokumenty »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Mindkeeper 12.3.2018 23:42 (!) reagovat 1 + - 4

Závěrem

Kdekoli jinde už by lidé byli v ulicích popř. si osobně myslím že by došlo i k velmi krvavým střetům nebo protestním akcím kdy by naprostá většina nájemníků ve státních bytech nájemné vzhledem k nedostatku financí platit přestalo a byl by klid. Proto naději na lepší budoucnost vidím velmi pesimisticky.

Mindkeeper 12.3.2018 23:41 (!) reagovat 5 + - 3

Myslím že změna jen tak nepřijde, lidé se o to ani nestarají a nejsou ochotni radikálně jednat

Podmínky v kterých jsme nuceni žít se vymykají zdravému rozumu. Ovšem hodně lidí tento systém podporuje svým submisivním přístupem k výdělku jako celku. V každé civilizované zemi by se každý člověk měl uživit jakoukoli i tou nejpodřadnější prací při max. 8 hodinových směnách tak aby nejnutnější výdaje pro kvalitní život (bydlení, strava, ošacení platby za služby) nepřesahovali více než polovinu jeho výdělku. Žádné 12 hodinové směny v nelidských podmínkách a ještě za mizernou mzdu která se nerovná ani 60% nutných výdajů a jestliže ano tak by takové firmy měli platit více na daních a těmto zaměstnancům by to následně bylo vypláceno formou dávek, což je ovšem ale to horší řešení protože by to jen více zatížilo už tak špatně fungující soc. systém nehledě na to, že by většina těchto peněz byla stejně promrhaná v byrokratických procesech a vším co s tím souvisí. Ideálně by také mohl být v praxi uveden zákon který by přímo stanovoval maximální možnou výši nájmů a to jak v osobních či státních nemovitostech pro fyzické osoby a jejich výši vzhledem k platovým podmínkám rapidně snížil tak aby si to lidé mohli dovolit a zároveň nemuseli strádat. Je ostuda lidí že tu protestují proti nastrčeným vládním taškařicím které ovšem jen kryjí tyto podstatné věci které se tím ale nijak neřeší. My tu nejsme v Asii aby jsme za každou cenu museli snášet tyto podmínky a držet si tu společnosti které takto jednají. Vše je na lidech...bohužel ochotu to nějakým způsobem řešit nebo o tom alespoň otevřeně mluvit a postavit se tomu tu ve společnosti vidím minimálně a každého raději zajímají politická fo-pá o kterých se vedou velmi vytěžující debaty.

Pavel 12.1.2018 0:37 (!) reagovat 12 + - 4

Všichni poslanci povinně na měsíc zkusit !!!

Povinně by to měli mít měsíc všichni poslanci jednou za rok, místo prázdnin, jako ta novinářka !!! Pak by se mohli chvástat a tvrdit, jak chodí mezi lidi.
A Václav Klaus na doživotí místo vězení za vlastizradu, kterou mu Ústavní soud prominul.

Jirka 26.12.2017 9:23 (!) reagovat 13 + - 10

Dobré ráno paní Uhlová

Tak se nám sluníčáři v Praze probraly ze spánku šípkové Růženky do reality, že paní Uhlová. Sice nedělám takovou práci jako je prezentována v dokumentu, ale také vstávám každý den ve 4:00 a to již 21 let.
Paní novinářka v dokumentu říká, že se v žiletkárně setkala na lince s lidmi se vzděláním v nějakém oboru a že tam dělají od doby, kdy byly rádi za jakoukoliv práci a podivuje se nad tím, proč nezkusí v době kdy je v ČR dostatek práce a lze si vybírat, najít práci ve svém oboru. Paní Uhlová je velice naivní a jestli si myslí, že někdo zaměstná elektrikáře, který v oboru nikdy nedělal a je třeba deset let ze školy, tak je na omylu. Takovému člověku ujel vlak a už si prostě ze školy nepamatuje základy a nemá na co navázat. Je smutné, že jsme si do ČR nechali nasadit takové firmy, které zneužívají své postavení a vytěžují zaměstnance na krev. A to je ten sluníčkářský kapitalizmus. I na lépe placených pozicích lidé pracují třeba šest dní v týdnu v průměru 10 hodin každý den. Je to dáno tím, že jsou zakázky, je málo lidí a firmy si nemohou dovolit ztratit zákazníky kteří platí. Ale po několika měsících by si i paní Uhlová zvykla na každodenní vstávání a i těch 10 hodin na nohách by dala, aniž by si stěžovala na to že nemůže ani chodit.
Všude je totiž chleba o dvou kůrkách.

Marek 17.1.2018 17:20 (!) reagovat 3 + - 0

Však na vstávání ve 4 není nic špatného, pokud nejdete spát ve 2 v noci. Naopak.
Spíše jde o ty podmínky, které jsou opravdu hrozné.
S hledáním práce v oboru v takových případech máte pravdu. Ale rozhodně jsou nyní možnosti na lepší práci i ve fabrikách, kde mají lidé úplně jiné podmínky i plat (aktuálně hlásí nedostatek např. automobilky aj.).

Kristýna 9.2.2018 23:00 (!) reagovat 7 + - 0

Paní Jitko, a co byste si prosím pěkně představovala? Aby se dokument netočil vůbec a o problému se nemluvilo? Nebo aby ho raději natočil nějaký nesluníčkář? Myslím, že zrovna Saša Uhlová je člověk, který se snaží s tímto něco dělat a zajímá se o pracovní podmínky lidí dlouhodobě.Dělá co je v jejích silách. Tak má raději sedět a šoupat nohama? Byla byste klidnější, kdyby taky vstávala ve 4?

Karel 20.12.2017 19:18 (!) reagovat 13 + - 19

cinkali jste klíčema

A tady to máte.
Nechali jste si rozkrást republiku a udělat ze své země levnou montovnu a nechali jste tu nastolit podmínky, které jsou charakteristické pro kolonii.

Blbý na tom je, že těma kecama o svobodě a neomezenosti tržní ekonomie tyhle lidi už dál krmit jaksi nemůžete.

Se jaksi moc nedivím tomu vysokému počtu sebevražd a lidí končících na ulici....

To jsme to fakt dotáhli, že?
A nejvíc smutno? - z těch komentářů tady dole pod videem. Jak dokáže být člověk člověku tím největším nepřítelem. Hlavně když si namastí ego.

Linda 31.12.2017 17:16 (!) reagovat 5 + - 3

Prosím vás co to melete? Tyto ploché trapné kecy vážně miluju. V ČR se máme jak prasata v žitě a kdo si to neuvědomuje, má nějaký problém mezi ušima. Každý svého štěstí strojvůdce. Každý má možnost z té prádelny nebo kasy odejít. Příležitostí je dost. Řeči o rozkradené republice a kolonii může žvanit jen slepý nebo omezený blbec.

pamětník 25.1.2018 15:16 (!) reagovat 1 + - 1

Lindo

zkus se trochu "dovzdělat": http://www.zvedavec.org/clanky_1181.htm A je toho na netu podstatně víc...Doufám, že mě cenzor zase nesmaže

Johny 15.12.2017 15:42 (!) reagovat 4 + - 10

Názor

Pokud ČR zaměstnává UK,RU atd.tak co chcete?
Pokud se zvedne min.mzda tak o 5.tis německé a ostatní firmy se přesunou dál RUMUNSKO,BULHARSKO.

Jan 21.12.2017 16:18 (!) reagovat 5 + - 1

Budeme-li se bavit konkrétně o obsahu dokumentu, tak kdo se přesune? Supermarkety, popeláři, prádelna z Motole? Asi těžko. A Babiš se svou drůbeží ať si táhne třeba do Tramtárie.

Viki 13.12.2017 23:37 (!) reagovat 13 + - 24

A k čemu takový dokument je?

Pokud by ten dokument měl za následek, že se v těch uvedených firmách i jinde bude dodržovat Zákoník práce, potom je to dobře. Pokud ne, je to jen zbytečný dokument o naivních představách jedné paní, resp. malé holky. Tj. Jak můžou všichni zaměstnanci v obchodě vstát a odejít? Dostanou paragraf za hrubé porušení pracovní kázně a už ani tuto práci nedostanou... atd. Nebo, že paní bydlí ve squotu - po ostatních chce, aby dodržovali právo a sama je dodržovat nechce. A nakonec - pracovat 8,5 hodiny v kanceláři také není jednoduché. Přesčasy jsou samozřejmostí a neplacené. Na děti tito lidé také nemají čas. Pracovníci mohou být vydíráni v jakékoli práci. A jestli si to nechají líbit? To záleží na povaze.
Když to srovnám s poměry s reálným socialismem jsou dnešní celkové poměry mnohem lepší. Jen jedno mi opravdu dost vadí. Naprosto asociální je, že pracující lidé platí ty, kteří jsou líní a doma na dávkách.

Marek D. 14.12.2017 21:16 (!) reagovat 1 + - 3

Squatt

Co se týče "squatu" v Ostravě, mám za to, že to je legální záležitost. Ostraváci asi znají.

D. 13.12.2017 21:42 (!) reagovat 18 + - 19

Reklama na kouření v bytě s dětmi

Zajímalo by mě, proč je v tomto dokumentu prokládaná práce paní Uhlové se záběry, jak kouří doma, kde v kuchyni snídá její malé dítě, a i poté, či jak kouří v posteli u lidí, kteří jí ubytovali i s detailnějším záběrem na balení sypaného tabáku? To se paní Uhlová chlubí, že kouří a tím otravuje své děti a jejich domov? A hostitelům se také odvděčí pasivním kouřením a kouřením z třetí ruky? Proč se na téhle propagaci kouření podílí veřejnoprávní televize, která by měla naopak upozorňovat na následky pasivního kouření a kouření z třetí ruky a ne ho ve svých pořadech neustále propagovat... Ví paní Uhlová, že kouřením v prostředí kde žijí děti jim vážně ubližuje na zdraví? Informace si může přečíst např. zde:http://www.med.muni.cz/nekurackedomovy/

Opravdu, tabákové firmy můžou být paní Uhlové i České televizi za další pořad, ve kterém propagují kouření jen a jen poděkovat, to totiž tabákový průmysl dělá roky, platí za to, aby hrdinové ve filmech kouřili...

Jane 13.12.2017 22:42 (!) reagovat 6 + - 7

Celkove

No celkove ten chaos doma ....

Veronika 13.12.2017 22:54 (!) reagovat 26 + - 1

politická korektnost

Ale k té reportérce se ta cigareta hodí, i k těm lidem, co v těch provozech pracují. To je realita a je to dokument. Není to film. Proto tam jsou ty cigarety, proto že je to autentické. Pokud by tam nebyly, šlo by o politickou korektnost, tedy o lež.

D. 15.12.2017 0:09 (!) reagovat 1 + - 1

p.Uhlová jistě dělala i jiné věci, než kouření, které zde nejsou... kouření je zde vyzdvihováno

Chápu váš argument, jenže tohle je sestříhané, není to reality show minuta po minutě. Jistě p. Uhlová dělala mimo práce i jiné věci, než že kouřila, ale ne všechny tam jsou.... Ale záběry jak kouří i před dítětem a v bytě, kde jsou děti atd. tam jsou... Opravdu to budí dojem účelovosti. Samozřejmě je smutné, že právě tyto záběry tam byli ponechány a paní Uhlová ukazuje všem, jak její drogovou závislost na nikotinu upřednostňuje nad zdravím svých dětí... Manžel p. Tožička s tím zřejmě také souhlasí, ačkoliv je či byl členem expertního týmu Zelených pro předvolební období, kdy měl na starosti oblast práce a sociálních věcí...
Ale možná je to i dobře, třeba p.Uhlové lidé osvětlí, že svým dětem kouřením v jejich domově ubližuje a přestane s tím...

1@2.eu 13.12.2017 20:02 (!) reagovat 8 + - 33

oh gosh

boze . proc se znazite obevovat jasny veci. dalsi pseudo dokument.
lidi ktery nevi za kolik se dela,a a co je to prace ,a ze jsou i jiny vrstvy .jsi proste mimoni.na druhou stranu kazej ma svou sanci .
znam spoustu lidi co zacinali na stavbe a se zbijeckou a ted maj barak a sefujou .....a netocej o tom dokumenty ,oprava pseudo dokumenty

Pavel 13.12.2017 17:41 (!) reagovat 42 + - 4

Výborný dokument - skutečnost, o které téměř všichni víme jen jsme si jí nedokázali přiznat...

Přeji hezký večer všem,
před chvílí jsem úplnou náhodou shlédnul dokument již zmiňované paní Uhlové.
Snad mi promine, že jí vůbec neznám, ale díky tomuto dokumentu si ji určitě zapamatuji.
Jen , než zapomenu, všiml jsem si v příspěvku útoku na její výslovnost a už to mi přijde absolutně nepřijatelné vyjádření dotyčného. Vždyť je mnoho známých osobností, které nejsou zdravotně stoprocentní a nikdo se jim nevysmívá. Bylo by možné je jmenovat, ale proč je zde připomínat a dá se říci jim ubližovat.
Každopádně bych rád poděkoval všem, kterí se na tomto projektu podíleli, že dokázali otevřít lidem oči a připomenou jim, že nejsme na mzdové úrovni německa ani po 28- letech jak kdysi uváděl pan Klaus, kdy pronesl, že této hranice dosáhneme do 20-ti let. Tuto reportáž si velmi dobře pamatuji.
Nedávno jsem měl možnost vyzkoušet si nijak podřadnou práci a musím konstatovat, že můj plat muže, který má rodinu dosáhl platu 89,- hrubé hodinové mzdy.
Z toho je patrné , že ne jen jakoby podřadné zaměstnání je podhodnoceno.
Rád bych vzkázal všem, kteří cítí, že jejich práce je podhodnocena, nebojte se, stmelte se a dejte zaměstnavateli najevo, že takto dále ne.
Základem úspěchu je však jednota, protože v jednotě je síla.
Jednotlivec nikdy nic nezmůže.
Děkuji ještě jednou a přeji mnoho dalších skvělých dokumentů.

Dana 13.12.2017 18:17 (!) reagovat 5 + - 4

Pavle a vy jste konkrétně dosáhl nějaké změny? Sjednotil jste lidi a dotlačil zaměstnavatele k vyšším mzdám?

hippie 13.12.2017 20:24 (!) reagovat 12 + - 1

Tak jo, Pavle.

Ale teď už se přece všichni můžeme těšit na to, že ten pán, co ho tolik lidí vyneslo do premiérského křesla, jako první zavede ve svejch robotárnách aspoň tu německou minimální mzdu, protože vám všem sliboval, že bude líp. Jistě mu v tom nic nebrání. A nebo je to trochu složitější? :-)

první ‹ předchozí 1 2 3 poslední

Související