iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
8. 9. 2009
00:10 na ČT2

1 2 3 4 5

20 hlasů
5300
zhlédnutí

Q

Maskování

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Rozhovor

  1:49 do playlistu

  Rozhovor
  Podíváme se do historie, kdy za možnost válčit po boku svých mužských kolegů vedly vlastní úmorný boj ženy, které, stejně jako dnes gayové, musely nejprve přesvědčit okolí, že se od ostatních vojáků vlastně ničím zásadním neliší.

 • Art

  6:25 do playlistu

  Art
  Už ve starověku existovala Thébská Svatá družina, elitní jednotka postavená pouze z homosexuálních párů. Bývala považována za nepřemožitelnou a rozhodla ve prospěch thébanů nejednu bitvu. V dnešním světě to mají queer vojáci mnohem těžší – v lepším případě se o nich nemluví, protože teplý voják přeci neexistuje. V horším případě jsou i dnes gayové a transsexuálové armádami ostrakizováni, případně dokonce trestáni. Není tomu tak ovšem všude – například v Izraeli, oplývajícím jednou z nejlepších armád světa, už řadu let homosexuální vojáky normálně přijímají. Do této permanentně válčící země se podíváme skrze tvorbu uznávaného izraelského režiséra Eytana Foxe.

 • Portrét

  14:51 do playlistu

  Portrét
  V Česku je situace odlišná: Armáda ČR homosexualitu v podstatě nezná a s jedinou výjimkou, kdy byla nucena se vyrovnat s vojákem, který si změnil pohlaví, se vypořádala spíše rozpačitě. K tomuto příběhu se vrátíme s jeho protagonistkou, Jarkou Brokešovou.

 • Tipy

Přehrát vše

Související