iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
31. 8. 2009
23:10 na ČT2

1 2 3 4 5

30 hlasů
5549
zhlédnutí

Q

Mýty, pohádQy, rituály

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Jízda králů v moravském Vlčnově

  0:58 do playlistu

  Jízda králů v moravském Vlčnově
  Víte, proč na Moravě během tradiční Jízdy králů oblékají krále – malého chlapce a jeho nejbližší družinu do dívčích krojů? A jaké tajemství skrývají králova ústa, uzamčená bílou růží? To se snažila při návštěvě nejznámější Jízdy králů v moravském Vlčnově zjistit naše moderátorka Bára.

 • Historie

  2:52 do playlistu

  Historie
  Spisovatel Hans Christian Andersen, z jehož díla zná celý svět především neobvyklé, sociálně vyhraněné a často velmi temné pohádky, patří mezi dánské kulturní klenoty. A jako takový je téměř „nedotknutelný“ – rozhodně se nehodí příliš rozebírat jeho citový a sexuální život. Jak říká profesor literatury Dag Heede: „Národní ikona musí být heterosexuální a pokud je to muž, také patřičně maskulinní. Andersen nebyl ani jedno z toho.“ Heede, autor knihy „Bratři v srdci: Válka o Andersenovu sexualitu“ nám přiblíží nelehký osud, vztahy a lásky nejslavnějšího dánského spisovatele a upozorní nás i na zajímavé osobní metafory a symboly, které Andersen nejspíš zašifroval do svých nejslavnějších pohádek. Je malá mořská víla Andersenovým citovým autoportrétem?

 • Styl

  10:19 do playlistu

  Styl
  Budete mít pocit, že se díváte na bizarní rozhovor se členy tajemného mýtického společenství, které nám žije nablízku v ideálním paralelním světě. Možná vás napadne, že sledujete postavy ze světa fantasy románu. Nebo se přistihnete při přemýšlení, kdo před vámi hraje tak zvláštní Role Playing Game. Kde se vzala rodina tvořená Beránkem, Michalem a malým Divišem? Napoví vám název rubriky – Q Styl. Své módní návrhy, inspirované alternativními světy a fantasy mýty, představí touto netradiční formou výtvarník Caro Gardavski.

 • Fenomén

  14:47 do playlistu

  Fenomén
  Když se řekne „slash“, málokdo si představí něco konkrétního. Stačí si ale vybavit fotomontáže, na kterých se Harry Potter vášnivě objímá s profesorem černé magie Snapem, šikovně sestříhané falešné filmové trailery, ze kterých se zdá, že celé mužské obsazení Star Treku k sobě v hlubinách vesmíru chová city zdaleka přesahující „správné chlapské přátelství“ a hlavně homoerotické povídky, ve kterých se to hemží kultovními postavami kultovních filmů, seriálů, románů a comicsů v neuvěřitelných kombinacích a erotických situacích. „Slash“, erotickou podmnožinu takzvané „fan fiction“, publikují autoři především na internetu, kde také nad svými díly diskutují, vyměňují si je, vzájemně hodnotí a zakládají virtuální tvůrčí kluby a dílny. Zjistili jsme, že naprostou většinu toho nejzajímavějšího „slashe“ – fanouškovské homoerotické literatury – píší ženy a dívky. Dvě z nejaktivnějších autorek českého internetu, které si říkají Bedrníka a Mandragora, se pro Q zamýšlejí nad tím, proč vlastně „slash“ vzniká, komu je určený a prozradí i to, jak se k „fan fiction“ stavějí autoři původních děl.

Přehrát vše

Související