iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
1. 11. 2014
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

7 hlasů
3941
zhlédnutí

Z metropole

Vršovický zámeček — Nicholas Winton v Praze — Promenáda Raoula Wallenberga — Dluhy za hroby — Grand Hotel Šroubek — Uchovaný popel popravených — Ježci před zimou — Dvorek Petrská 21

25 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • Vršovický zámeček

  0:47 do playlistu

  Vršovický zámeček
  Budově na Vršovickém náměstí se říká Rangherka nebo zámeček, šlechta tam ale nikdy nežila. Zámeček je teď po celkové rekonstrukci a žije tam přes sedmdesát klientů domova pro seniory. Ani tyto nové kapacity ale nestačí. Počátky Vršovického zámečku souvisí s obchodníkem Josefem Rangherim, který do Prahy přišel z Itálie a pokoušel se v metropoli pěstovat moruše. Jeho syn se pak přesunul do Vršovic. Tehdy na místě dnešního zámečku stávala viniční usedlost. Současnou podobu získal zámeček na přelomu 19. a 20. století.

 • Nicholas Winton v Praze

  4:09 do playlistu

  Nicholas Winton v Praze
  Pro nejvyšší české státní vyznamenání - Řád Bílého lva - si tento týden přiletěl Nicholas Winton, zachránce 669 židovských dětí, které v roce 1939 několika vlaky poslal z Prahy do bezpečí Velké Británie.

 • Promenáda Raoula Wallenberga

  6:58 do playlistu

  Promenáda Raoula Wallenberga
  Další válečný hrdina Raoul Wallenberg jako švédský diplomat zachránil desítky tisíc Židů před holocaustem v Budapešti. Po vzoru evropských měst uctila památku Raoula Wallenberga i Praha. Magistrát vyslyšel návrh švédského velvyslanectví a nechal po něm pojmenovat dosud neoznačenou promenádu na Petřín.

 • Dluhy za hroby

  8:23 do playlistu

  Dluhy za hroby
  Praha řeší problém - na více než šedesáti hřbitovech je až sto tisíc hrobů, za které nikdo neplatí. Důvodem velkého počtu nezaplacených hrobů může být časté stěhování pozůstalých anebo vysoké poplatky.

 • Grand Hotel Šroubek

  10:07 do playlistu

  Grand Hotel Šroubek
  Téměř všudypřítomné iniciály GHŠ - totiž Grand Hotel Šroubek - jsou připomínkou majitele secesního skvostu uprostřed Václavského náměstí, který dnes známe jako Grand Hotel Evropa. Karel Šroubek tu za první republiky vytvořil jeden z nejluxusnějších hotelů v Praze i střední Evropě.

 • Uchovaný popel popravených

  14:19 do playlistu

  Uchovaný popel popravených
  Park Františka Suchého - nenápadný kus zeleně v Praze Strašnicích dostal jméno po bývalém řediteli zdejšího krematoria. Ten v době nacismu i komunismu ukrýval popel popravených lidí. Postavil se tak proti vůli tehdejších mocných a sám riskoval život.

 • Ježci před zimou

  16:27 do playlistu

  Ježci před zimou
  Záchranným stanicím po celém Česku začala ježčí sezona a Praha není výjimkou. Na pilno mají i v Jinonicích, kde za říjen přijali už desítky mladých ježků, kteří si před zimou nedokážou sami obstarat dostatek potravy, aby přežili.

 • Dvorek Petrská 21

  18:01 do playlistu

  Dvorek Petrská 21
  Není po Praze mnoho rohových domů se zajímavými dvorky. Většinou jsou to stísněné vnitrobloky, které neumožňují rozehrát společenský sousedský život. Tak tomu bylo donedávna i v domě číslo 21 v Petrské ulici. Rekonstrukce ale dvorek i dům změnila k nepoznání. O zeleň na dvorku a na terásce se stará paní Marie Chylíková. Dříve to byla jen střecha garáže, dnes místo setkávání obyvatel i návštěv.

Přehrát vše