iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
10. 9. 2011
11:32 na ČT24

1 2 3 4 5

0 hlasů
2454
zhlédnutí

Z metropole

5 let pořadu Z metropole — Historie domu v ulici V Jirchářích — Tunel Blanka proražen — Průměrná mzda v Praze — Kurz pro lékaře – „operace klíčovou dírkou“ — Výstava malíře Jana Merty — Vinobraní v pražské Troji — Letní seriál: Štika s hořčicí

26 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • 5 let pořadu Z metropole

  0:36 do playlistu

  5 let pořadu Z metropole
  Reportáž o reportáži - aneb jak se točí příspěvek do pořadu Z metropole. Náš magazín slaví v těchto dnech páté narozeniny. Přesně 9. září 2006 byl odvysílán první díl. Nabízíme vám při této příležitosti pohled do zákulisí - s kamerou jsme sledovali při práci Luďka Jíru. Zdokumentovali jsme, jak natáčí a zpracovává reportáž o velmi zajímavém domě v ulici V Jirchářích a o jeho minulých i současných obyvatelích.

 • Historie domu v ulici V Jirchářích

  4:42 do playlistu

  Historie domu v ulici V Jirchářích
  Reportáže Luďka Jíry odhaluje historii domu nenápadného z ulice, zato však okouzlujícího ze dvora. Původně stála na tomto místě středověká fara a škola při sousedním kostele svatého Michala. Dům vznikl na gotických základech, postupně pak byl v době baroka a klasicismu přestavován. Původními obyvateli tohoto více než 700 let starého domu mohli docela dobře být jircháři, řemeslníci, kteří této ulici dali název. V první polovině 20. století tady fungovala řada živnostníků, nakladatelství Borový, mramorářství, klempířství, sklenářství a velká prádelna Kahlenbacher.

 • Tunel Blanka proražen

  10:55 do playlistu

  Tunel Blanka proražen
  Tunel Blanka, vedoucí z Břevnova do Troje byl toto úterý definitivně proražen. 6 kilometrů a 300 metrů dlouhý úsek vnitřního městského okruhu převezmou po začištění technologové, aby v roce 2014 mohla do tunelů vjet první auta.

 • Průměrná mzda v Praze

  12:55 do playlistu

  Průměrná mzda v Praze
  Průměrný plat v Česku dosahuje 24 tisíc korun. Je to o 500 korun víc než před rokemy Zvyšovaly se přitom hlavně mzdy v soukromých firmách. Zvláštní kategorií je Praha - v hlavním městě šel průměrný plat už 2x po sobě dolů. I tak je ale pořád vysoko nad mzdovými poměry ve zbytku republiky - proti celostátnímu průměru je ten pražský skoro o 6,5 tisíce vyšší.

 • Kurz pro lékaře – „operace klíčovou dírkou“

  14:43 do playlistu

  Kurz pro lékaře – „operace klíčovou dírkou“
  Jak se dostat k nádoru na mozku přes nejtvrdší kost v těle? To se v Praze učí dvacítka lékařů pod vedením jednoho z nejznámějších neurochirurgů světa – Japonce Takanori Fukushimy. Ten působí v USA a vyvinul techniku tzv. operací klíčovou dírkou.

 • Wilsonova socha
 • Výstava malíře Jana Merty

  17:03 do playlistu

  Výstava malíře Jana Merty
  Výstava malíře Jana Merty zahájila podzimní sezonu v pražském Topičově salonu. Umělec, který patří mezi vůdčí osobnosti české malby druhé poloviny 20. století, připravil speciálně pro galerii sérii pláten s názvem - Liberec III.

 • Vinobraní v pražské Troji

  18:35 do playlistu

  Vinobraní v pražské Troji
  V sobotu 10. 9. a v neděli 11. 9. probíhá v trojské Vinici svaté Kláry vinobraní. Co do osázené plochy největší pražský vinohrad, o nějž se už několik let stará Botanická zahrada, nabízí velké množství zajímavých nápojů. Přijít můžete nejen na kvalitní odrůdová vína, ale i na nefalšovaný burčák - v sobotu je otevřeno v čase 11 - 22 hodin a v neděli v čase 11 - 19 hodin. Součástí budou také doprovodný hudební program.

 • Letní seriál: Štika s hořčicí

  20:12 do playlistu

  Letní seriál: Štika s hořčicí
  Další díl letního seriálu o pražských kulinářských specialitách - štika s hořčicí. Příprava jídla se ale tentokrát muselo obejít bez autorky receptu. Paní Evu Polákovou se nám bohužel nepodařilo přesvědčit, aby se zúčastnila natáčení a pověděla nám něco víc o historii receptu, který údajně pochází z kuchařské knížky po její babičce.

 • Pozvánky na víkend

Přehrát vše