iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
26. 3. 2011
11:32 na ČT24

1 2 3 4 5

9 hlasů
2365
zhlédnutí

Z metropole

Obecní dvůr na Vinohradech — Stěhování sochy Neptuna — Restaurování pláten Muchovy Slovanské epopeje — Skokani na jedné noze na Pražském půlmaratonu — Udílení Křesadel – oceněn byl i László Sümegh

26 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Obecní dvůr Prahy 2

  0:37 do playlistu

  Obecní dvůr Prahy 2
  Uprostřed Vinohrad je ukrytý dosud zachovalý historický obecní dvůr. Najdete ho ve Varšavské ulici a je jedním z posledních svého druhu na území Prahy. Sídlili v něm dobrovolní hlasiči, lampáři, metaři ulic a pohřební zřízenci. Budova obecního dvora pochází z konce 19. století. Kromě dávno zbourané věže s navijákem na sušení hadic, která stávala v zadní části dvora, je celý dvůr prakticky v původní podobě.

 • Otakar T. zemřel
 • Půl roku jihozápadní části pražského okruhu
 • Stěhování sochy Neptuna

  9:41 do playlistu

  Stěhování sochy Neptuna
  Tuto středu nad ránem zahájila specializovaná firma dlouho očekávaný transport sochy s neuvěřitelným příběhem zpátky tam, kam patří. Psal se rok 2002 a unikátní socha Neptuna záhadně zmizela z depozitáře Sadů, lesů, zahradnictví, kam byla už v sedmdesátých letech převezena. Radnice Prahy 2 nabídla odměnu padesát tisíc korun za informaci vedoucí k nalezení uměleckého díla. O čtyři roky později ji objevili v soukromé zahradě na západním okraji Prahy. Pět let se pak táhly spory Prahy 2 s Janem Sedláčkem o vlastnictví a později o vzájemné vyrovnání. Výsledek? Jan Sedláček přenechává Neptuna Praze 2 za čtvrt milionu korun, tedy za cenu, kterou za sochu sám zaplatil. Praha 2 vyrobí dvě kopie. Jednu umístí do parku Grébovka před Grottu, tedy tam, kde původně stával originál. Druhou kopii získá zdarma Jan Sedláček. Neptuna vytvořil vynikající český sochař Bohuslav Šnyrch v roce 1875.

 • Přípravy na Pražské jaro
 • Výstava Petra Písaříka
 • Restaurování pláten Muchovy Slovanské epopeje

  18:27 do playlistu

  Restaurování pláten Muchovy Slovanské epopeje
  V pravidelných čtrnáctidenních cyklech se vracíme do Malé dvorany Veletržního paláce mezi restaurátory, kteří obnovují pět obřích pláten Muchovy Slovanské epopeje. Tento týden se mohli poprvé pustit do ostrého restaurování, až do konce minulého týdne jim totiž chyběla potřebná povolení. Dosud tak mohli obrazy pouze začišťovat. Velkou práci teď mají se starými tmely. Mikrofrézka, skalpel, štětec a špachtle – to jsou teď hlavní nástroje restaurátorů při práci na obnově těchto velkých pláten. V nejhorším stavu je obraz Jan Hus v Betlémské kapli, na což se přišlo, až když se velké tmavé plochy dostaly na světlo.

 • Skokani na jedné noze na Pražském půlmaratonu

  20:09 do playlistu

  Skokani na jedné noze na Pražském půlmaratonu
  Dva mladí sportovci se rozhodli absolvovat Pražský půlmaraton na jedné noze. V rámci projektu „Odskáčeme si to za vás“ Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové tak podpoří lidi se zdravotním postižením. Oba skokani tvrdě trénují. Už od října 6 dní v týdnu běhají, dělají dřepy a skáčou do schodů – mimochodem během jednoho tréninku jich zdolají 1300. Skákat oba najednou je ale 2. dubna během půlmaratonu neuvidíte – 21 km budou totiž zdolávat štafetově.

 • Udílení Křesadel – oceněn byl i László Sümegh

  22:21 do playlistu

  Udílení Křesadel – oceněn byl i László Sümegh
  Národní dobrovolnické hnutí Hestia už po jedenácté rozdávalo Křesadla – čestná ocenění pro lidi, kteří nezištně pomáhají druhým. Z 42 v Praze nominovaných altruistů jich zástupci Hestie vybrali 10, kterým Křesadlo slavnostně předal a poděkoval primátor Bohuslav Svoboda. Lászla Sümegha navrhl Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Slovenský Maďar se už 16 let pohybuje v pražské komunitě homosexuálních prostitutů, většinou dětí z dětských domovů a výchovných ústavů, kteří žijí na ulici, a pomáhá jim najít cestu vést normální život.

Přehrát vše